+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Dikenli teli kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Dikenli teli kim Bulmuştur
  Dikenli teli kim Bulmuştur


  İlk dikenli telin patenti, 25 Haziran 1867′de ABD’nin Ohio eyaletinde Lucien B.Smith tarafından alındı. Bu telin üzerine tahta plakalar takılmış, bu plakaların üzerine de olta şeklinde kancalar monte edilmişti. Ancak bu ilk “dikenli tel”in herhangi bir parçasına daha sonra rastlanmadığından, patenti alınmasına rağmen üretilip üretilmediği bilinemiyor. Ertesi yıl patent alan M.Kelly ise, birbiri üzerine bükülmüş iki telin kıvrımları arasına yerleştirdiği oltalarla gerçek anlamda ilk dikenli teli yapmış oldu. “Gerçek anlamda koruyucu” olarak reklamı yapılan bu dikenli tele, ABD’nin bazı yörelerinde hâlâ rastlamak mümkündür. Sığır çiftliklerinde, hayvanları belirli bir yerde tutabilmek için yeterince kereste bulamayan ve bu yüzden çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalan Batı’da, dikenli telin bulunuşu gerçek anlamda bir “devrim” oldu. Dikenli tel koleksiyonculuğu, Avrupa’da henüz pek yaygın olmamakla birlikte, ABD’- nin güneybatı eyaletlerinde oldukça geçerli bir uğraştır.

  Çeşitli dönemlerde yapılmış çeşitli biçimlerdeki dikenli telleri toplamak, kovboyların torunları olan Amerikalılar için ayrı bir zevktir. Bugün bazı koleksiyoncuların elinde 1500′ü aşkın türde dikenli tel olduğu biliniyor ve bu teller zaman zaman açık artırmalarda; yarım metresi yaklaşık 40 bin liradan alıcı bulabiliyor.

  Dikenli tel savunma amacıyla ilk kez 1898 yılında Küba’da, Amerikalılarla İspanyollar arasındaki savaşta, Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından kullanıldı. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dikenli tel aslında bir yerin sınırlarını belirlemek için kullanılsa da çoğu zaman insanlar yabancıların evlerine girmelerini önlemek için duvarlarında da kullanmaktadırlar bunun dışın da dikenli tel kablo ile benzerlik göstermektedir. bunun dışında bu teli dikenli olarak adlandırılmasının sebebi telin belli yerlerinde sivri çıkıntıların olmasıdır.
+ Yorum Gönder