+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Güzellik yarışmasını kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Güzellik yarışmasını kim Bulmuştur
  Güzellik yarışmasını kim Bulmuştur


  Bilinen ilk güzellik yarışması, 19 Eylül 1888′de, Belçika’nın Spa kentinde “Concours de Beatue” adı altında yapıldı. Yarışmayla ilgili duyuru üzerine 350 aday, ilk elemeyi kazanmak umuduyla jüriye fotoğraflarını gönderdi. Jüri üyeleri, oldukça tartışmalı geçentoplantılardan sonra, bunlardan 21′ini finale katılmaya layık gördü. Yarışma, tam bir gizlilik içinde yapılıyordu ve jüri üyeleri güzelleri adeta gözlerinden kıskanıyorlardı. Bir İskandinav gazetesi, “Halkın kraliçe adaylarını görmesine kesinlikle izin verilmiyor” diye yazdı. “Toplu olarak yarışma saatini özel bir binada bekleyen güzeller, finalin yapılacağı salona her tarafı sımsıkı kapatılmış özel arabalarla getirildiler.” Nihayet jüri, kraliçe adaylarını teker teker inceledi ve 5 bin franklık birincilik ödülüne, Guadeloupe’dan 18 yaşındaki Bertha Soucaret’i layık gördü.

  Aynı İskandinav gazetesi, yarışmadan birkaç gün sonra şu haberi veriyordu: “Aldığımız son bilgilere göre Bayan Soucaret, yakın bir gelecekte sahneye çıkacakmış. Eh, sesi belki yeterli olmayabilir, ama günümüzde güzellik her kapıyı açıyor.”

  Uluslararası nitelikteki ilk güzellik yarışması, 14 Ağustos 1908 günü İngiltere’nin Folkestone kentinde, Pier hipodromunda yapıldı. Yarışmaya altı İngiliz adayın yanı sıra, üç Fransız, bir İrlandalı, bir Avusturyalı, bir Amerikalı ve “Boulogne’dan gelen birkaç balıkçı kız” katılıyordu. Son grup, ön elemelerden geçmediği için, öteki üç Fransız gibi resmen aday değildi. Yarışmayı izlemeye gelen her seyirciye 4 sterling karşılığında üç oy pusulası verildi. Böylece, güzelleri halk değerlendirmiş olacaktı. Kraliçelik tacını ve birincilik ödülü olan Spencer marka piyanoyu, bir dükkâncının kızı olan 18 yaşındaki İngiliz dilberi Nellie Jarman kazandı. Ertesi gün Folkestone Herald gazetesinde yer alan yarışmayla ilgili bir yorumda ise, seyircilerin kendi ülkelerinden birine oy vermekle “açık biçimde tarafgirlik” yaptıkları öne sürüldü.

  Mayoyla yapılan güzellik yarışması

  Güzellerin günlük giysiler yerine mayo giyerek yarıştıkları ilk güzellik yarışması, 7 Eylül 1921 günü ABD’de, Atlantic City’de yapılan “Miss America” yarışmasıydı. Bu, aynı zamanda ilk kez bir ülkenin adıyla anılan ve daha sonra gelenek haline gelen bir yarışma oldu. “Miss Amerika” adının isim babası, Atlantic City Press gazetesi muhabirlerinden Herb Test idi. Yarışmanın birincisi olarak “Miss America” unvanını alan 15 yaşındaki Margaret Gorman, elemelere Miss Washington unvanıyla katılmıştı ve henüz ortaokul öğrencisiydi. Enfes bir sarışın olan Bayan Gorman, 75-63-80′lik vücut ölçüleriyle bütün izleyicilerin soluklarını kesti ve 1.53′lük boyuyla da bugüne kadar “Bayan Amerika” unvanını alan en kısa boylu güzel oldu.

  İlk Dünya Güzellik Kraliçesi Yarışması;

  Dünya Güzellik Kraliçesi yarışması ilk kez 1951 yılında Mecca Ltd. Halkla İlişkiler Direktörü Eric Morley tarafından düzenlendi. O yıl, Morley’in patronları, kendisinden Londra Festivali’ne uluslararası bir yenilik getirmesini istemişlerdi. Morley de uzun uzun düşündükten sonra, bu tür bir yarışmanın gerçekten ses getireceğine inandı ve bu düşüncesini gerçekleştirmek için kolları sıvadı. 19 Nisan günü, Strand Lisesi Bale Salonu’nda yapılan finale yalnız beşi denizaşırı ülkelerden gelen 30 aday katıldı. Bu yarışmanın bir başka özelliği de, bütün yarışmacıların o dönemde İngiltere için çok yeni bir olgu olan bikini ile podyuma çıkmalarıydı. Sonuçta 1000 sterlinglik birincilik ödülünü ve Dünya Güzellik Kraliçesi tacını Stocholmlü bir polisin kızı olan 22 yaşındaki İsveç güzeli Kiki Kaakonson kazandı. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Güzellik yarışması kadın yarışmacılardan oluşan ve yarışmada kadınların fiziksel güzelliklerinin ön landa olup değerlendirildiği yarışmalardır. bunun dışında güzellik göreceli olduğu için bu yarışmalar eleştirilse de , bu yarışmaların getirdiği ekonomik kazançlar neden ile çok ilgi görmektedir.
+ Yorum Gönder