+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Bebek Kuvözünü kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Bebek Kuvözünü kim Bulmuştur
  Bebek Kuvözünü kim Bulmuştur


  Normal süresinden önce doğan ve tıp dilinde “prematüre” denilen bebeklerin derhal içine alınması gereken “kuvöz” adı verilen aygıt, ilk kez 1891 yılında Fransa’nın Nice kentinde Dr. Alexandre Lion tarafından geliştirildi. Bu kuvözün havası bir vantilatör yardımıyla sürekli temizleniyor, ısısı da bir termostat aracılığıyla sürekli denetim altında tutuluyordu. Dr. Lion, bu buluşun başarılı sonuç verdiğini görünce, Nice’de erken doğan çocuklar için bir bakım merkezi kurdu. Bu merkezi, Bordeaux, Marseilles, Lyons ve Paris’te kurulan benzerleri izledi. Nice’deki klinik, bir yandan yardım dernekleri tarafından sağlanan katkılar, bir yandan da belediyenin yardımları sayesinde ücretsiz hizmet veriyordu. Paris’teki klinik ise, hemşire ücreti de dahil olmak üzere, bir aylık hizmet için 60 frank alıyordu ki, bu fatura birçok ana-baba tarafından kolayca ödenebilecek düzeydeydi. Dr. Lion, çalışmalarının ilk üç yılında prematüre 185 çocuktan 137′sini kurtarmak gibi hiç de küçümsenemeyecek bir başarıya imzasını attı. Çünkü, doktorun bu buluşu olmasaydı, bebeklerin hepsi ölecekti.

  Doğal besinlerle beslenemeyecek kadar zayıf olan bebekler, süt-hemşirelerin göğüslerinden uzanan tüplerin burunlarına takılması yöntemiyle besleniyorlardı. Dr. Lion’un kliniklerini gezen bir İngiliz gazetecinin belirttiğine göre, bu işlem sırasında zenci hemşireler beyaz bebekleri, beyaz hemşireler de siyah bebekleri doyuruyorlardı. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bebek Kuvözü bilindiği gibi hastanelerde belli nedenlerden dolayı bebeklerin konuldukları yerdir.eğer bebek erken doğmuş ise , çok zayıf ise, solunum sıkıntısı çekiyor ise , bebeğin kalp ritminde bir bozukluk var ise, bebek de emme refleksi gelişmemiş ise o zaman bebek kuvöze konur.
+ Yorum Gönder