+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Hidrojeni Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hidrojeni Kim Bulmuştur
  hidrojeni kim bulmuştur ksıaca

  Hidrojeni ilk keşfeden adamın adı

  T. Von Hohenheim

  Hohenheim ilk defa Hidrojen gazını yapay olarak keşfetti. 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Hidrojeni Kim Bulmuştur Hidrojeni Hakkında Bilgi

  Hidrojen Gazı sentetik olarak ilk defa T. Von Hohenheim (ayrıca Paracelsus, 1493 – 1521, olarak da bilinir) tarafından güçlü Asitlerle metalleri karıştırarak elde etmiştir.


  Bu kimyasal reaksiyon sonucu elde edilen bu yanıcı Gazın yeni bir element olduğunun farkına varamamıştır. 1671 yılında hidrojen Robert Boyle tarafından demir çubuk ve seyreltik asid çözeltilerinin reaksiyonu sonucu üretilerek yeniden keşfedilmiştir.

  1766 yılında Henry Cavendish metal asid reaksiyonuyla elde edilen, Havada yanan, yandığı zaman su açığa çıkaran hidrojenin ayrı bir element olduğunun farkına varmıştır. Cavendish’in Hidrojenle tanışması civa ve asitlerle yaptığı deneyler zamanında olmuştur.

  Başlangıçta hidrojenin cıvayı oluşturan birimlerden olduğunu, civanın asitle reaksiyonundan ortaya çıktığını düşünmüş, buna rağmen hidrojenin pek çok önemli özelliğini gerçekçi şekilde tasvir edebilmiştir.

  1783te Antoine Lavoiser Laplace ile Cavendish’in bulduklarını tekrarlarken, yandığı zaman su üreten bu gaza hidrojen adını vermiştir. Hidrojenin ilk kullanım yerlerinden biri balonlar ve daha sonraları zeplinlerdir.

+ Yorum Gönder


hidrojeni kim bulmuştur,  hidrojeni kim buldu,  hidrojen kim tarafından bulunmuştur,  hidrojen elementini kim bulmuştur,  hidrojen elementini kim buldu,  Hıdrojen atomunu kım buldu