+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Bulaşık Makinesini Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bulaşık Makinesini Kim Bulmuştur
  bulaşık makinesini kim bulmuştur kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Bulaşık Makinesini İcat Etti

  1850 yılında Joel Houghton tabakların üzerine, el ile döndürülerek su sıçratan, ahşaptan yapılmış bir makinenin patentini aldı.
  Bu bulaşık makinesinin icadı ile ilgili alınmış ilk patent oldu. Fakat çok kullanışlı olmaması nedeniyle ilgi görmedi. Peki ya sonra? Bulaşık yıkama işini genellikle kadınlar üstlenir. Oldukça sıkıcı ve her gün tekrarlanması gereken bu işi kolaylaştırmak fikri ile yola çıkan yine bir kadın oldu. Josephine Cochran “Eğer kimse bulaşık makinesi yapmazsa ben kendim yapacağım” diyerek başladığı çalışmalarını 1886 yılında tamamladı. Bulaşık makinesini icat ederken yaklaşık 10 yılını, kocasından kalan mirası ve dostlarından aldığı borç paraları harcadı.

  Josephine Cochran bulaşık makinesi üretmek için KitchenAid adında bir şirket kurdu. İcat ettiği bulaşık makinesini 1893 yılında düzenlenen Dünya Fuarında tanıttı. Fakat bulaşık makinesine oteller ve restoranlar dışında çok fazla ilgi gösteren olmadı. İlk zamanlarda ev kullanımı için mekanik, otel ve restoranlar için buhar ile çalışan, farklı modeller üretti.

  O dönemde yayınlanan bir gazete, Cockran’ın bulaşık makinesinin, “20 düzine tabağı iki dakika içinde yıkayıp duruladığını ve hatta kuruladığını” yazdı.

  Bulaşık makinesinin ev kullanımında yaygınlaşması 1950 li yıllara kadar pek mümkün olmadı.

+ Yorum Gönder