+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda özkütleyi Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  özkütleyi Kim Bulmuştur
  özkütleyi kim bulmuştur kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Özkütleyi Kim Bulmuştur Hakkında Bilgi

  Hâzinî, birçok maddenin özgül ağırlığını, bir kısmı günümüzdekine tıpa tip uygun olmak üzere hesapladı. Suyun yoğunluğunu buldu. Hâzinî, havanın yoğunluğunu hesapladı.
  Rüzgârın hızıyla hava yoğunluğu arasındaki bağıntıyı Toricelli(1608-1647)´den daha önce hesapladı. Arşimed ise farklı yoğunluktaki sıvıların cisimlere uyguladığı kaldırma kuvvetini bulmuştur.

  Evangelista Torricelli

  Evangelista Torricelli (d. 15 Ekim 1608, Feanza-İtalya - ö. 5 Ekim 1647, Floransa) Açık hava basıncı üzerine yaptığı deneyleriyle tanınan İtalyan fizik ve matematik bilgini.

  Evangelista Torricelli.jpg

  Çocukluğunda matematiğe olan merakıyla dikkatleri çekti. 1627'de Roma'ya giderek, hidrolik biliminin kurucusu ve Galilei'nin talebesi olan Benedetto Castelli ile birlikte çalıştı. 1641'de Galilei ile mektuplaşmaya başladı. Aynı sene, Castelli'nin tavsiyesi üzerine Galilei, Torricelli'yi Tuscany'ye davet etti. Galilei ile görüştükten birkaç hafta sonra, Galilei ölünce, Tuscany büyük dükü Torricelli'yi onun makamına tayin etti. 1644 yılında geometri ve mekanik üzerine bir kitap yayınladı. Matematik sahasında mühim bir boşluğu dolduran bu kitapta aynı zamanda Galilei'nin mekanik üzerindeki ilk çalışması, birbirine bağlı cisimlerin ortak ağırlık merkezleri aşağıya doğru hareket ederken, ani hareket edebilecekleri prensibi bir neticeye bağlanıyordu. Torricelli, bu çalışmalarını yaparken açık hava basıncı üzerindeki deneylerinde de devam etti. Basınçtan faydalanarak, civa doldurulmuş tüplerle yaptığı deneyler neticesinde, deniz seviyesinde 1cm2 ye düşen basıncı 1033 g/cm2 olarak tespit etti. Geometri ve mekanik alanındaki fikirlerini ise ilk önceleri kimse önemsemedi. Torricelli aynı zamanda hocası Galilei'nin teleskobunu ve kendi mikroskobunu geliştirmeye uğraştı.
  1643 Torricelli, hava basıncını ölçmek için şimdi cıvalı barometre denilen cihazı icat etti.

+ Yorum Gönder


özkütleyi kim buldu,  hazini ozkutleyi olcen ilk adam,  hazini özkütle,  özkütleyi kim bulmuştur,  Yoğunluğu kim buldu