+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Röntgen Işınını Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Röntgen Işınını Kim Bulmuştur
  röntgen ışınını kim bulmuştur kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Röntgen Işınını Kim Bulmuştur

  Modern fiziğin en önemli buluş*larından biri olan X ışınlarını Wil*helm Conrad Röntgen (1845-1923) adında bir Al*man fizikçisi bulmuştur. Bu ışınlara Röntgen ışınları de*nir.Wihelm Röntgen’in X Işınlarını Kullanarak Çektiği İlk Görüntü hangisidir? Karısının Elidir

  Wilhelm Röntgen, Almanya’nın Prusya kesiminde dünyaya geldi. İs*viçre’de Zürich Üniversitesi’nde öğre*nim gördü. Würzburg Üniversitesinde fizik profesörü oldu. Elektrik-üze*rinde deneyler yaparken, kullandığı deney tüpünün yanında duran bar*yum bileşiği kaplı bir kâğıt üzerinde beliren parıltılar dikkatini çekti. Bu parıltıların neden ileri gelebileceğini merak ederek incelemeğe girişti. Söz konu*su parıltıların, deney tüpünden çıkan ve göz*le görülmeyen ışınlardan ileri geldi*ği sonucuna vardı. Bu ışınların ne olduğunu bilmediği için onlara bilin*meyen ışınlar anlamına X ışınları adını verdi.


  X ışını elde etmek için çok yüksek voltajlı akıma ihtiyaç vardır. Sanayi*de kullanılan röntgen ışınları 2 000 000 voltluk akımla sağlanır ve bu ışın*lara sert denir. Daha düşük voltaj*la (sözgelimi 100 000 volt) elde edilen X ışınlarıysa yumuşaktır; bunlar deriden ve etten geçtikleri halde ke*miklerden geçemez, bu nedenle tıpta kullanılabilir.
  Röntgen ışınlan tıpta, özellikle radyoskopi ve radyografi yap*mak için kullanılır. Bu yoldan içorganlara bakılabildiği gibi, bu organ*ların resimleri de çekilebilir. Rönt*gen aygıtlarının kullanılması uzman*lık ve dikkat ister, çünkü bu ışınlar canlı dokular için çok tehlikelidir, ancak kısa bir süre vücuda verilebi*lir. Ama röntgen ışınlarının bu nite*liğinden yararlanılarak kanser hücre*lerinin öldürülmesi için röntgen te*davisi de yapılabilir.

  Dalga boyu nedir:

  X ışınları da radyo ışınları gibi gözle görülemeyen elektromagnetik ışınlardandır. Ama bunların dalga böyu son derece kısadır (ışığın dalga boyundan 5 000 defa daha kısa). Dalga boyunun çok kısalığfnedeniyle X ışınlarının geçiciliği çok yüksektir. Işık camdan nasıl geçerse, X ışınları da insan vücudundan, bir kısım madenlerden, tahtadan v.b. öylece geçer.

+ Yorum Gönder