+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Televizyonu Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Televizyonu Kim Bulmuştur
  televizyonu kim bulmuştur kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Televizyonu Kim İcat etti

  Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere'nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise tekrar Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. İlk noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir. Baird'in televizyon sisteminde mekanik olarak döndürülen diskler kullanmasına karşın aynı dönemde Marconi Emi sistemi gibi elektronik olarak işleyen rakip sistemler de üretildi.

  1930'ların başında televizyon elektronik eşya olarak satılmaya ve geniş kitlelere hitap etmeye başladı. Örneğin 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları Almanya'da evlerdeki televizyonlardan izlendi. Böylelikle medeniyetin dalgaları ilk adımlarını atmış oldu .Başlangıç olarak tv yayınları iki sistem üzerinde yapılıyordu. Mekanik ve Elektronik sistemlere yayın dönüşümlü olarak BBC tarafından sağlanıyordu.Şubat 1937 itibari ile mekanik sistemlerden vazgeçilip tamamen elektronik tv sistemine geçildi.

  Renkli Televizyonlar:


  1940'larda renkli televizyon çalışmaları hız kazandı. 1950'lerde ABD'de ilk renkli televizyon satışa çıktı, ancak renkli televizyon ABD'de 1960'larda geniş kitlelerce kullanılmaya başlandı.

+ Yorum Gönder