+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda Hicri Yılbaşı ile ilgili kısa bilgi - Hicri yılbaşı ne zaman kutlanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Hicri Yılbaşı ile ilgili kısa bilgi - Hicri yılbaşı ne zaman kutlanır

  Hicri Yılbaşı konusunda kısa bilgi  Hicri Yılbaşı, (kameri) hicri takvime göre Zilhicce ayının son gecesini Muharrem ayının birinci gününe bağlayan zaman dilimidir. İslami takvime göre bir sonraki güne saat 00:00 da değil güneş batması ile (akşam ezanı) geçilir. Bu zaman dilimi ay takvimi esaslı olduğu için bir sonraki hicri yılbaşı 11 ya da 12 gün daha erken bir tarihe denk gelir. Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur'an'da kıymet verilen dört haram aydan biridir. Bu aylarda barış içinde yaşanması, savaş yapılmaması ile ilgili İslam öncesi ve sonrası kurallar mevcuttur. Muharrem ayı, hicrî kamerî yılın birinci ayıdır ve genellikle Şii müslümanlar tarafından Muharrem ayının 10. günü Aşure Günü olarak kutlanır. 2. Zahra
  Üye

  Hicri Yılbaşı Peygamber Efendimizin Mekkeden Medine ye göç ettiği gece olarak kabul edilmektedir ve bu Günde oruç tutan kişi tüm yıl boyunca oruç tutmuş kabul edildiği gibi bu gecede edilen dualar kabul olunur ve dua eden kimse yıl boyunca belalardan korunur.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Hicri yılbaşı muharrem aynın ilk günüdür hicri yılbaşının ilk günü peygamberimizin Mekkeden Medine göç ettiği gündür. Bu takvim ay esaslı bir takvim olması nedeniyle her yıl 10 / 12 gün arası öne kayma yapar.
+ Yorum Gönder


hicri yılbaşı ile ilgili kompozisyon,  yılbaşı ile ilgili yazı,  yılbaşıyla ilgili bilgiler