+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda Kuran-ı Kerim’i Okuma ve Anlama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. muhsin iyi
  Cezalı

  Kuran-ı Kerim’i Okuma ve Anlama
  Kuran-ı Kerim’i Okuma ve Anlama Uzunca Bilgi


  Kuranı Kerimi canlılardan sadece Allahu Tealanın beyin ve anlama gücü verdiği insanlar okuyup anlayabilir. Kuranı Kerim okumak insanları Hidayete erdirir, bir sorunu varsa okuduğunda sıkıntısından kurtulur ve insanları Rahmete erdirir. Kuranı Kerim ölümden sonraki yaşam anlatılır ve dünyada insanların yaşayacağı güzellikler, nelerin yasak ve nelerin serbest olduğunu öğretir.

  Kuran-ı Kerim Allah’ın (c.c.) ezeli ve ebedi sözüdür. Yaratılmamıştır. Yani aslı, ruhu, özü mahlûk değildir. Eğer insanlar onun mahlûk olduğuna inansalar yoldan saparlardı. Çünkü sonuçta dünyadaki her şey yaratılmıştır. Birer mahlûktur. Mahlûk olan şeylerde imtihan gereği bazı kusurlar olabilir. Yaratılmış varlıklar acizdirler. Güçleri sınırlıdır. Oysa Kuran-ı Kerim bunlardan beridir. Allah’ın ezeldeki ilminin kaydedildiği Levh-i Mahfuz’dan indirilmiştir. Kuran-ı Kerim’in sesi, kaydedildiği harfleri, kitabı ise birer mahlûktur. Bunlar sonradan yaratılmıştır. Bunda da bir rahmet vardır. Zira bunlar Kuran-ı Kerim’e perde olmasaydı Kuran-ı Kerim’e karşı bilerek veya bilmeyerek yapılan bazı edepsizlikler anında çok büyük cezalara çarptırılırdı.

  Kuran-ı Kerim’i elimize almadan abdestli abdestsiz ezberden okuyabiliriz. Ama kitap olarak Kuran-ı Kerim’i elimize abdestsiz almamalıyız.

  Çoğu Kişi Kuran-ı Kerim’i orijinalinden okumanın kıymetini bilmez. Meal ve tefsir okumanın bunun üstünde olduğunu düşünür. Kuşkusuz Allah (c.c.) kelamının anlamını bilmek çok önemlidir. Ama bu önem asla orijinal Kuran-ı Kerim okumanın önüne geçemez. En iyisi orta yolu takip edip orijinal Kuran-ı Kerim okuma yanında meal ve tefsir okumaları da ihmal etmemek gerekir. 2. Beriwan
  Devamlı Üye

  kuran-ı kerim başlı başına insan için bir rehberdir. insanın kuranı okuması anlaması sonra onu uygulaması hem bu dünyada hem öbür dünyada insana yardımcı olan bir kaynaktır kişiye geçmişten ve gelecekten haberdar eder.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Kuranı kerim Cebrail vasıtası ile peygamberimize ve bütün İslam alemine inmiş kutsal kitabımızdır. Kuranı kerim okumanın usulleri vardır. Kuranı kerimi abdestli olarak elimize almak kıyafetimizin ve bulunduğumuz ortamın uygun olması gereken kurallardandır. Kuranı sadece okumakta yetmez kuranı kerimi anlayarak okumak ve bize emredildiği gibi amel etmek gerekmektedir.
+ Yorum Gönder