+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda İcmâli İman Ne Demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İcmâli İman Ne Demektir
  İcmâli İman Ne Demektir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  İcmâli İman Hakkında Bilgi

  İman edilecek şeylere kısaca ve toptan iman etmek demektir. Şahâdet kelimesini veya tevhit kelimesini dili ile söyleyip kalbi ile tasdik eden kimse icmali iman etmiş olur.

  Tevhît kelimesi; Allah'tan başka hiçbir tanrı yoktur, Muhammed Allah'ın elçisidir anlamındaki "lâ ilâhe illallah Muhammedü'r-Rasûlüllah" cümlesidir.

  Şahâdet kelimesi ise; Ben Allah'tan başka hiçbir tanrı olmadığına, Muhammed'in Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna inanır ve tasdik ederim anlamındaki "eşhedü en lâilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlühû" cümlesidir.

  İslâm'ın ilk temel direği ve imanın ilk derecesi bu imandır. Yüce Allah'ın varlığını ve birliğini, Hz. Muhammed'in O'nun elçisi olduğunu kabul eden kimse diğer iman esaslarını, Allah ve peygamberin bildirdiklerini de kabul eder. Çünkü diğer iman esaslarını bize bildiren Allah ve peygamberdir. Dolayısıyla Hz. Muhammed'in Peygamberliğini tasdik eden kimse onun getirdiği hükümleri de kabul eder. (bk. iman)

 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  ben allahın kitabına, meleklerine inanıyorum ama allaha inanmıyorum demek icmali iman değildir icmali iman hepsini tek tek sayacağına kısaca ve toptan ben allaha inanıyorum derse allahın herşeyine inanmış olur işte bu icmai imandır.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  İcmali iman kalben inanmak ve inandığını dili ile söylemektir. Kelime-i Şehadet getiren kişi icmali iman etmiş olur. Kelimeyi şehadet getiren kişi İslam dinin emirlerini de kabul etmiş olur.

+ Yorum Gönder


icmali iman neye denir,  Ic mali iman neye denir