+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Yeryüzünde Toplam 6.912 Dil Konuşuluyor. Türkçe 5. Dil Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Yeryüzünde Toplam 6.912 Dil Konuşuluyor. Türkçe 5. Dil
  Yeryüzünde Toplam 6.912 Dil Konuşuluyor. Türkçe 5. Dil  Yeryüzünde Toplam 6.912 Dil Konuşuluyor. Türkçe 5. Dil Hakkında Bilgi


  Türkçe, yeryüzünde en sık kullanılan diller arasında. 220 milyon insanın dili. Türkler, dillerini adım attıkları her bölgeye taşımış. Dünya nüfusunun yüzde 3'ü dilimizi konuşuyor. Türkçe dünya dilleri arasında 5. sırada yer alıyor. Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Şükrü Haluk Akalın'ın yıllardır süren çalışmaları Türkçe'nin dünyada sık kullanılan diller arasında olduğunu gösteriyor. Çalışmaya göre yeryüzünde toplam 6 bin 912 dil konuşuluyor ve Türkçe bu diller arasında dünya üzerinde kullanılan ilk 5 dil arasında yer alıyor.

  Yani dünyada 220 milyon kişinin Türkçe konuşuyor. Bu da dünya nüfusunun ortalama yüzde 3'üne denk geliyor. Türkçe toplam 6 gruba ayrılıyor ve bu 6 grup içinde 39 dil bulunuyor. Haluk Akalın, Türkiye Türkçesinin 12 milyon kilometrekarelik bir alanda çeşitli kollarıyla, lehçeleriyle, şiveleriyle kullanılmakta olan Türk Dili ailesinin en büyük kolu olduğunu belirtiyor. Akalın , “Türkçe sadece Türkiye sınırları içinde kullanılmıyor. Örneğin Rusya'da Tofa Türkçe'sini sadece 30 kişi konuşuyor. Ve dillerini korumaya çalışıyorlar. Oysa bizde son yıllarda bir yozlaşma var. Örneğin iş yeri adlarının yabancı yazımı konusunda belediyeler çalışıyor. Eskiden Türkçe Fransızca'nın etkisindeydi. Şimdi İngilizce. Dilimizi korumaya çalışmıyoruz. Aksine elimizden akıp gidiyor" dedi.

  ÇİNCE İLK SIRADA

  Akalın en çok konuşulan dilleri ise şöyle sıraladı: 1 milyar 30 milyon kişi Çince konuşuyor. İngilizce ise ikinci sırada. Onu İspanyolca, Hintçe Urduca ve Türkçe izliyor.
 2. Acil

  Yeryüzünde Toplam 6.912 Dil Konuşuluyor. Türkçe 5. Dil isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder