+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Kadeh Tokuşturma Adeti « Adetler ve İnanışlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Kadeh Tokuşturma Adeti « Adetler ve İnanışlar
  Kadeh Tokuşturma Adeti « Adetler ve İnanışlar

  Kadeh Tokuşturma Adeti « Adetler ve İnanışlar Hakkında Bilgi

  Bu konuda daha güncel ve romantik bir hikaye var. Biliyorsunuz insanda beş ana duyu var: Dokunma, görme, koklama, tat alma ve işitme. Yemeğe gidilen bir restoranda şarap ısmarlanırsa, garson şarabı getirdikten sonra bardağa bir parmak koyar ve kontrol etmesi için doğrudan erkeğe uzatır. Hiç bir kadının da itiraz etmediği bu durum gerçekten anlaşılmazdır. Çünkü dünyadaki aroma ve tat alma uzmanlarının çoğu kadındır.

  Neyse biz gelelim restorana Kadehin soğuk temasıyla dokunma duyusu tatmin edildikten sonra kadeh havalı bir şekilde göz hizasına kadar kaldırılıp şarabın rengine bakılır. Görme duyusu kontrolünden sonra kadeh burun hizasından bir sağa bir sola gezdirilerek koklanır.

  Minik bir yudum alarak tadını da algıladınız. Zaten şaraptan pek anlamıyorsunuz. Garsonun da mantarını açtığı şarabı kendisi içmezse başka birine verecek hali yok. Mecburen 'mükemmel' diyorsunuz. Ama hala bir duyu kaldı, işitme duyusu. İşte o duyuyu da kadehleri tokuşturup, 'çınnn' sesini duyduktan sonra tatmin ediyoruz.

  Hikaye gerçekten romantik ama işin aslı biraz değişik. Antik çağlarda bir insanın düşmanını yemeğe davet edip, onu ortadan kaldırmak için zehirli bir içki sunması görülmemiş bir şey değildi. Ev sahibi içkisinin zehirsiz olduğunu ispat etmek için kendi içkisini havaya kaldırır ve misafirin içkisinden bir miktarını kendi bardağına dökmesine müsaade ederdi. Her iki kişi de içkilerini aynı anda içerek birbirlerine olan güvenlerini gösterirlerdi.

  Misafir ev sahibine olan güveninin çok fazla olduğunu göstermek için bardaklar havada yan yana geldiğinde, kendi içkisinden onun bardağına bir şey dökmez, bardağını yavaşça onun bardağına vururdu. Duyulan 'çın' sesi gerçek bir güvenin ifadesi idi.
 2. Ezlem
  Üye

  Hala günümüzde yapılan bu ilkel ve geri kalmış adetler gençlerimizi de içkiye özendirmektedir. Yeşilay haftası deyince herkesin aklına sadece sigara gelmektedir.Televizyonlarda sadece sigaranın zararları anlatılıyor.İçkiden bahseden yok.İçki ve sigaranın zararları sürekli anlatılsa belki de içki tüketimi ve bağımlılığı da azalır.
+ Yorum Gönder