+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Doğum Günü Şarkısı « Adetler ve İnanışlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Doğum Günü Şarkısı « Adetler ve İnanışlar
  Doğum Günü Şarkısı « Adetler ve İnanışlar  Doğum Günü Şarkısı « Adetler ve İnanışlar Hakkında Bilgi


  Dünyada şimdiye kadar en çok söylenmiş, halen de söylenmekte olan şarkı hangisidir diye sorulsa hemen akla gelmeyebilir. Bu şarkı herkes tarafından çok tanıdık, müziği ezbere bilinen bir şarkıdır. 'İyi ki doğdun -isim-' veya 'mutlu yıllar sana' şeklinde söylenen doğum günü şarkısı.

  Bu şarkı yaratılırken doğum günlerinde söyleneceği kimsenin aklına gelmemişti. 1893'de ABD'de, Kentucky'de öğretmen iki kız kardeşin, öğrencilerinin sabahları söylemeleri için besteledikleri bu şarkının orijinal adı da 'Good Morning to All' yani 'Herkese Günaydın' idi.

  Kardeşlerden şarkının müziğini yapan Mildred Hill aynı zamanda kiliselerde org, konserlerde piyano çalıyordu. Şarkının sözlerini ise Mildred'in dokuz yaş küçük kız kardeşi Patty yazmıştı. Mildred 1916'da 57 yaşında öldükten birkaç yıl sonra bestelediği şarkı 'Happy Birthday' (Mutlu doğum günü) adı altında söylenmeye başlanacaktı.

  Hill kardeşler şarkının telif haklarını 1893 yılında almışlardı. Ancak Robert Coleman isimli biri, şarkının bestesini kullanarak sözlerini 'Happy birthday to you' olarak değiştirdi. Şarkı zaman içinde o kadar yayıldı ki bestecileri bile unutuldu.

  Ne zaman şarkı doğum günü formatında Broadway'de, bir müzikalde kullanılmaya başlandı, o güne kadar sesi çıkmayan üçüncü kardeş Jessica mahkemeye başvurdu. Bestenin gerçekten kendilerine ait olduğunu ispat etti ve şarkının tüm haklarına ailesinin sahip olmasını sağladı.

  Bundan böyle şarkının ticari amaçla kullanıldığı her yerde Hill ailesine telif hakkı ödenmesi gerekecekti. Bu haber tüm dünyayı şok etti. Telefonla yarım milyon insana doğum günlerinde melodiyi dinleten tanıtım ve pazarlama şirketleri bundan vazgeçtiler, müzikaller bu parçayı ya repertuarlarından çıkarttılar ya da şarkı şeklinde değil de düz okuma veya şiir şeklinde söylettiler.

  Onlar telif hakkı ödememek için yollar ararken Dr. Patty Hill, 78 yaşında, uzun bir hastalıktan sonra ama şarkısının dünya çapında bir doğum günü adeti olduğunu gördükten sonra öldü.

  Günümüzde bu şarkının telif hakkı Warner/Chappel Müzik Şirketi'ne geçmiştir. Ticari amaçla kullanıldığı her yerde şirkete ödeme yapma zorunluluğu vardır. Bu miktarın yılda l milyon dolara yakın olduğu tahmin edilmektedir. Doğum günü kutlayacakların bilgilerine sunulur.
 2. Mine
  Devamlı Üye

  japonca İyi ki Doğdun Şarkısı  japonca İyi ki Doğdun Şarkısı Hakkında Bilgi


  Her ülkenin kendi kültürüne özel doğum günü gelenekleri vardır. Japon kültüründe doğum günü partileri nasıl yapılır ve doğum günü şarkısı nasıl söylenir? Soruların cevaplarını merak edenler için geliyor.
  <!--[if gte mso 9]> Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 <![endif]--><!--[if gte mso 9]> <![endif]-->
  誕生日おめでとう(Otanjou-bi Omedetou – Mutlu Yıllar)


  Japonya’da Doğum Günü Kutlamaları

  Japonya’da her Kasım ayının 15’inde Japonyalıların Shichi-Go-San ismini verdikleri Şinto Festivali kutlanır. Bu festivalde, tüm 3 yaşındaki çocuklar, 7 yaşındaki kızlar ve 5 yaşındaki erkekler aileleri ile birlikte Japonlar için kutsal sayılan yerlere giderler. Burada sahip oldukları için Tanrılarına şükranlarını sunarlar ve uzun ömürlü olmak için dua ederler. Bunun nedeni uzun yıllar önce çocukların henüz 3, 5 ve 7 yaşlarına gelmeden hastalıktan ölmüş olmalarıdır.  Japon doğum günü

  Doğum günlerinde de bu festival geleneğini uygulamayı ihmal etmezler. Yapılan uzun duaların ardından eve gidilir, kimonolar giyilir ve doğum günü eğlencesi başlar. Japon bir çocuğa verilecek en güzel hediyelerden bir tanesi, üzerinde “yaşamının 1000 yılı için şekerlemeler” yazılı şeker dolu çantadır.

  Japonyalılar çok eskiden doğum günlerini 1 Ocak’ta kutlarken, günümüzde gerçek günlerinde kutluyorlar.

+ Yorum Gönder