+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Güney amerika'da bitkiler ve hayvanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Güney amerika'da bitkiler ve hayvanlar
  GÜNEY AMERİKA'DA BİTKİLER VE HAYVANLAR  GÜNEY AMERİKA'DA BİTKİLER VE HAYVANLAR HAKKINDA BİLGİ


  Dünyada yaşayan hayvanların hemen dörtte biri Güney Amerika'dadır. Bununla birlikte, bu anakarada Kuzey Amerika ve Afrika'daki gibi büyük hayvan sürülerine rastlanmaz. Hayvanların çoğu Amazon Havzası'ndaki yağmur ormanla-larında toplanmıştır. Güney Amerika'da fille, zürafa ile boy ölçüşecek büyüklükte hayvanlar yoktur. Anakaradaki en büyük hayvan tapirdir. Bu hayvan aşağı yukarı küçük bir midilli büyük-lüğündedir. Güney Amerika'da yaşayan ve bir tür boa yılanı olan anaconda dünyadaki yılan-ların en büyüklerindendir. Gene Güney Amerika' da bulunan piranha ise büyük olasılıkla dünyanın en yırtıcı balığıdır. Anakaraya özgü hayvanların başında yakalı tembel hayvan, armadillo ve dev kanncayiyenler gelir. Güney Amerika'da çeşit çeşit, renk renk kuş yaşar. Bunların büyüklüğü de çok çeşitlidir; arı büyüklüğündeki minik sinek-kuşundan tutun da, kanatları arasındaki uzunluk 3 metreyi bulan dev akbabaya kadar türlü çeşit kuş vardır.
  Güney Amerika'nın yağmur ormanlarında 2.500 çeşit ağaç yetişir. Orkideler ise sayısız denecek kadar çok çeşitlidir. Dünyanın en sert tahtalı ağacı olarak bilinen "quebracho" değerli ağaçların başında gelir. Sıtma ilâcı olarak kullanılan kininin, kabuğundan çıkarıldığı "Kınakına" ile dünyanın en hafif tahtalı ağacı olan "Balsa" ağaçları da anakarada yetişen ağaçlar arasında sa-yılabilir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Güney Amerika bölgesi Amerika'nın güney yarısını oluşturan bir kıtadır. Amerika'nın güneyinde ve Antarktika'nın kuzeyinde bulunur Bir çok hayvanın bulunduğu Güney Amerika bölgesi Afrika'daki gibi büyük hayvan sürülerine rastlanmaz.
+ Yorum Gönder


güney amerikada yaşayan hayvanlar,  güney amerika hayvanları,  güney amerikada yetişen bitkiler,  amerikada yetişen bitkiler,  güney amerikadaki hayvanların isimleri,  kuzey amerikada yasayan hayvanlar