+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Tapınak Şovalyeleri ve İsa Hakkındaki Görüşleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tapınak Şovalyeleri ve İsa Hakkındaki Görüşleri
  Tapınak Şovalyeleri ve İsa Hakkındaki Görüşleri

  Tapınak Şovalyeleri ve İsa Hakkındaki Görüşleri Hakkında Bilgi


  İsa Hakkındaki Görüşleri
  Tarih boyunca süregelen rivayetlere göre Tapınakçıların İsa hakkındaki görüşleri Hıristiyanlıktan çok daha farklıdır. Yaygın olan bir rivayete göre Tapınakçı şövalyeler Johannit mezhebe mensupturlar. Bilindiği gibi, Hıristiyanlık tarihine baktığımızda İsa´nın gelişinden önce Vaftizci Yahya´nın kişiliğinin öne çıktığını görürüz. Ancak Yahya, kabul edilen İncillerde İsa´nın geleceğini müjdeleyip onun vaftiz olmasını sağlayan bir kişidir sadece.

  Hatta Matta İncilinde Yahya şöyle der: «Gerçi ben sizi tövbe için suyla vaftiz ediyorum, ama benden sonra gelen benden daha güçlüdür. Ben O´nun çarıklarını çıkarmaya bile layık değilim. O sizi Kutsal Ruh ve ateşle vaftiz edecek.» Ancak zaman içinde bazı topluluklar Yahya´yı İsa´dan daha önemli tutmuşlar hatta bu düşüncelerini çağlar boyu, İsa betimlemelerinde www.alasayvan.net aslında Yahya´yı resmederek sürdürmüşlerdir. Aslında Tapınakçıların Johannit olduklarına dair çok da somut deliller yoktur, ancak kendilerine yöneltilen birtakım suçlamalarda Johannit mezhebe yöneltilen suçlamalara benzer suçlamalar vardır.

  Son yıllarda yapılan araştırmalar ise, www.alasayvan.net biraz zorlamalı da olsa, bazı Tapınakçı sembollerinde Johannit mezhebine ait izler bulmaktadırlar. Tapınakçılara yakıştırılan başka inanışlara göre de Tapınakçılar İsa´nın Thomas isimli bir ikizi olduğuna ve yeniden dirilmenin ancak böyle gerçekleştiğine inanmakta ve ayrıca Maria Magdelena´nın İsa´nın karısı olduğunu öne sürmektedirler
 2. Acil

  Tapınak Şovalyeleri ve İsa Hakkındaki Görüşleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder