+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Kıbrıs'ta osmanlı zamanı gönderilen meslek grupları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Kıbrıs'ta osmanlı zamanı gönderilen meslek grupları
  Kıbrıs'ta osmanlı zamanı gönderilen meslek grupları

  Kıbrıs'ta osmanlı zamanı gönderilen meslek grupları hakkında bilgi

  Kıbrıs'ta osmanlı zamanı.jpg

  Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs Adası’na olan ilgisi, Rodos, Girit ve Mısır’ı alıktan sonra başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu Akdeniz’de bu kadar genişlerken Kıbrıs, Osmanlı toprakları arasında kalmış ve stratejik açıdan önemli olan bu adada üslenen korsanların Osmanlı www.alasayvan.net donanmasına ve hacca giden yolcu gemilerine saldırması, adayı yöneten Venediklilerin Osmanlılara düşmanca tutum sergilemesi ve Ortodoks Kıbrıslıların Osmanlılardan yardım istemesi de Osmanlıları Kıbrıs’a yöneltmiştir.Öte yandan zaten Venedik döneminde Osmanlılar Kıbrıs’a düzenli akınlar düzenlemeye başlamış ve Venedik’in adayı ilhak ettiği 1489’da da Osmanlı Donanması Karpaz’a saldırmış, birçok savaş ganimeti ve esir almıştır. Yavuz Sultan Selim’in 1517’de Mısır’ı almasının ardından Kıbrıs, Osmanlı İmparatorluğu için tekrar gündeme gelmiş ve Venediklilerin Memluklulara Kıbrıs için ödediği 8000 dukalık verginin Osmanlılara ödenmesine karar verilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Venediklilerle yapılan bir antlaşma ile İstanbul’da bulunan Venediklilere yeni haklar verilmesi karşılığında Kıbrıs’tan alınan vergi 10.000 dukaya çıkarılmıştır. Ancak Venedikliler Kıbrıs’ı kaybetme korkusuyla Osmanlılara karşı cephe almışlardır. 1521’de Rodos’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Venedikliler, Kıbrıs’ı kaybetme korkusuyla Mağusa ve Lefkoşa kalelerinde tahkimat yapmış ve halka yönelik baskılarını sürdürmüşlerdir. Ancak Venediklilerin, Mağusa, Lefkoşa ve Girne’yi tahkim edip diğer şehirleri ihmal etmiş olması bunları Osmanlılar için kolay av haline getirmiş ve Osmanlılar Kıbrıs’a ikinci saldırıyı, 1539’da Limasol’a yapmış ve şehri tahrip etmiştir.

  Venediklilerin Osmanlılara karşı ikiyüzlü bir politika takip etmesi ve korsanlarla beraber hareket etmesi ve Kıbrıs’ın Akdeniz’de Osmanlıları tehdit eden bir korsan üssü haline gelmesi Osmanlıların Kıbrıs’ı ele geçirmesi için kışkırtmıştır. II. Selim’in şehzadeliği döneminde ona Mısır’dan www.alasayvan.net gönderilen hediyelere korsanların el koyması, 1563’de Mısır Hazine defterdarının bindiği geminin korsanlarca yağmalanması ve daha birçok yağma, taciz ve saldırı ve adada bulunan Hala Sultan Türbesi’nin güvenliğinin tehdit altında olması üzerine Osmanlılar sefer düzenlemeye karar vermiştir. Sefer sırasında kan dökülmemesi için Venedik’e elçi gönderilmiş ancak elçi tutuklanınca Osmanlılar da kendi topraklarında bulunan Venedikli konsolos ve maiyetini ve Venedikli tüccarları tutuklamıştır.Osmanlılar, 1570 yılında Venediklilere Kıbrıs’ı kendilerine verme konusunda girişimde bulunmuş ancak ret edilince bu defa adayı ele geçirmek için akınlara girişmiştir. Lala Mustafa Paşa’nın komutası www.alasayvan.net altında atlı ve yaya 60.000 kişiden oluşan Osmanlı Ordusu, karşılarında bir ordu ile savaşmadan 2 Temmuz 1570’de Limasol’a çıkmıştır. 3 Temmuz’da Tuzla’nın alınmasından sonra Osmanlı Ordusu Lefkoşa’yı kuşatmak üzere harekete geçmiş ve 9 Eylül 1570’de de Lefkoşa’yı almıştır. Osmanlı Ordusu’nun seferlerinde ada halkının desteği önemli yarar sağlamış ve Lala Mustafa Paşa’nın tek bir ateş açmadan Girne’yi ele geçirmesinde yardımcı olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu da bu yardımı, daha sonra ada halkını bir ölçüde özerk bırakacak kararlar alarak ödüllendirmiştir. Girne’den sonra diğer şehirleri ele geçirmek için harekete geçen Osmanlı Ordusu, Mağusa’da direnişle karşılaşmış, Eylül 1570’de başlayan direniş, 4 Ağustos 1571’de Mağusa Kale komutanı Bragadino’nun 5 maddelik bir antlaşmayla kaleyi teslim etmesiyle sona ermiştir.


  yapmışlardır. Bugün Kıbrıs’ın ikiye bölünmüş yapısı içinde bu eserlerin bir bölümü Kuzey Kıbrıs bir bölümü ise Güney Kıbrıs’ta kalmıştır. Osmanlı döneminden Kuzey Kıbrıs’ta kalan eserler Lefkoşa, Girne, Lapta ve Lefke’de yer alırken Güney Kıbrıs’taki eserler de Güney Kıbrıs’a ait Lefkoşa(Nicosia), Larnaka, Limasol, Baf ve Dali’de bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs’taki eserler Lefkoşa’da, oranın alınması sırasında kale burçlarına Türk bayrağını dikerken şehit edilen asker anısına 1754’te yapılan Bayraktar Cami, 14.yüzyıl Latin kilisesi yıkılarak yerine yapılan Yeni Cami, Kıbrıs’ın alınmasında görev yapan Arap Ahmet Paşa’nın yaptırdığı Arap Ahmet Camisi, Turunçlu Cami, İplik Pazarı Camisi, Laleli Cami ve Çeşmesi, Peristerona (Cengiz köy)’da bulunan Peristerona Camisi, Kırklar Tekkesi, Mevlevi Tekkesi, Büyük Han, Kumarcılar Hanı, Büyük Hamam, Korkut Hamamı, Ali Ruhi Çeşmesi (Küçük Medrese Çeşmesi), Büyük Medrese Çeşmesi; Lefke’de Piri Paşa Camisi; Lapta’da bulunan Seyid Mehmet Ağa Camisi; Girne’de Ağa Cafer Paşa Camisi, İskele Çeşmesi, Kavizade Hüseyin Efendi Çeşmesi; Gazi Mağusa’da Kutup Osman Tekkesi, Cafer Paşa Hamamı ve Çeşmesi, Kızıl Hamam, Kertikli Hamam’dır.
  Güney Kıbrıs’ta olan Türk eserleri ise Lefkoşa’nın Rum kesimindeki Tahtakale Cami ve Ömeriye Hamamı; Larnaka’da Dali’de (Lefkoşa’nın 15 km güneyinde tarihi İdalion şehri) bulunan Ziya Paşa Camisi, Cami-i Kebir (Ulu Cami) ve Çeşmesi, Turabi Tekke ve Türbesi,Ümmü Haram Türbesi-Hala Sultan (İslam komutanı Ubad bin Al Samita’nın eşi ve Hz. Muhammed’in süt halası), Zuhuri Tekke ve Camisi ve Hacı Hamit Bey Çeşmesi; Limasol’da Cami-i Kebir (Ulu Cami), Köprülü İbrahim Ağa Camisi (Dere Camisi), Arnavut Cami ve Çeşmesi, Hamam-ı Cedit ve Osmanlı Çeşmesi ve Baf’ta yer alan Aşağı Cami, Mehmet Ebu Bekir Hamamı ve Osmanlı Çeşmesi’dir
 2. Acil

  Kıbrıs'ta osmanlı zamanı gönderilen meslek grupları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder