+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Ortodoks ve Katolik Kiliseleri Arasındaki Farklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ortodoks ve Katolik Kiliseleri Arasındaki Farklar
  Ortodoks ve Katolik Kiliseleri Arasındaki Farklar

  Ortodoks ve Katolik Kiliseleri Arasındaki Farklar Hakkında Bilgi

  Ortodoks kilisesi, yaklaşık 170 milyon kişilik cemaate sahiptir. Bu sayıyla Roma Katolik Kilisesi ve Protestan Kilisesi’nden sonra 3. büyük Hıristiyan mezhebi olmasıyla birlikte en eski mezhep de Ortodoksluktur.

  - Ortodoks Kilisesi’nin merkezi İstanbul’dadır ve başında Fener Rum Patriği bulunur. Ortodoks Kilisesi’ne bağlı başlıca kiliseler: Yunanistan, Rusya, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan, Romanya, Sırbistan ve Kıbrıs kiliseleridir. Her ülkedeki kilise bağımsız olup her birinin ayrı başpiskoposu bulunur. Bu başpiskoposlar bulundukları ülkedeki kiliselerin dini reisi olur.

  -Katolik Kilisesi 1,2 milyar mensubuyla en büyük Hıristiyan mezhebidir. Merkezi Roma’dadır ve başında Vatikan devlet başkanı da olan Papa bulunur. Katolikler yoğunlukla Güney Amerika ve Avrupa’nın güneyinde bulunur.

  -Patrik, Katoliklerdeki Papa gibi devlet başkanı statüsünde değildir, diğer başpiskoposların yönetim bölgelerine müdahele edemez ancak saygınlık olarak üstünlüğü vardır.


  patrik-papa-.jpg
  -Katolik Kilisesi ile Kutsal Ruh”un kaynağı ile ilgili bir tartışma sonucu görüş ayrılığına düşmüşlerdir. Ortodoksluğa göre Kutsal Ruh, Baba’dan çıkmışken. Katolikler’e göre Baba ile Oğul’dan çıkmıştır. Bu ayrım sonucu Roma Kilisesi 1054 yılında Ayasofya’ya gönderdiği bir belge ile Ortodoksluk’tan tamamen ayrılmıştır ve iki kilise karşılıklı birbirlerini aforoz etmişlerdir.

  -Ortodoks kiliselerinin Patriğinin her söylediği doğrudur diye bir kural yoktur, yanılabilir ancak Vatikan Ruhani Meclisi 1870 yılında çıkarttığı bir kanunla Papa’nın yanılmazlık ilkesini kabul etmiştir.

  -Katolik Kilisesi azizlere ve Meryem’e diğer kiliselerden daha fazla kutsiyet verir.

  -Katolik Kilisesi boşanmaya, kürtaja ve suni döllenmeye karşıdır.
 2. Acil

  Ortodoks ve Katolik Kiliseleri Arasındaki Farklar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder