+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Güneş Sistemi ve Dünya: 2011 Yılında Önemli Tarihler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Güneş Sistemi ve Dünya: 2011 Yılında Önemli Tarihler nelerdir
  Güneş Sistemi ve Dünya: 2011 Yılında Önemli Tarihler nelerdir

  Güneş Sistemi ve Dünya: 2011 Yılında Önemli Tarihler Hakkında Bilgi

  Güneş aktivitelerinin daha etkin olacağı söylenen bir sürece ilerliyoruz. Bu şartlarda güneşte meydana gelecek aktiviteleri, bunun neden olacağı jeomanyetik fırtınaları önceden tahmin etmek acil önem kazanmıştır. Bu şartlarda, sorularımızın cevaplarını bulmamızda, diğer araştırma ve yöntemlerle birlikte Astroloji yol gösterici olabilir.

  Bu yazıda yaptığım astrolojik değerlendirmeler, önemli risklerin tarihlerini saptamaya yöneliktir.
  Yılın genelinde herşeyin çok kötü gideceğini göstermez. Yani gökyüzündeki uyumlu etkileri değil, sadece uyumsuz etkileri saptamaya ve önemli riskler içeren bu tarihlerde önlemci olunmasını uyarmaya yönelik bir çalışmadır. Riskli zamanları bilirsek, gerek fiziksel, gerek düşünsel ve gerekse duygusal olarak kendimizi hazırlayabiliriz…
  Gezegenlerin birbirlerine ve Güneş’e göre pozisyonları, Güneş’teki aktiviteleri ve-veya jeomanyetik aktiviteleri (Yer manyetik alanında meydana gelen fırtınalar) etkilemektedir. Ve-veya derken, Yer manyetik alanında meydana gelen değişimlerin sadece Güneş aktivitelerinden kaynaklanmadığını, gezegenlerin çeşitli dizilimlerinin ve birbirlerine göre pozisyonlarının Yer manyetik alanını direkt olarak etkilediğini ima ediyorum.

  Naturel Beden ve Zihin Sağlığı Festivali kapsamında, Harbiye Askeri Müze’sinde düzenlenen etkinliklerde 5 Aralık 2010 tarihinde verdiğim seminerde, gezegenlerin Güneş’e ve birbirlerine göre pozisyonlarına dayanarak bazı tahminlerde bulunmuş, saptadığım önemli tarihleri izleyicilerle paylaşmıştım. Bunların tarihleri verirken dayandığım unsurları aşağıda açıklayacağım. Ama merakını gidermek üzere yazımın girişinde de bu önemli tarihlerden 2011 yılına ait olanları vermek istiyorum. En dikkat çekici olanları yıldızlandırdım. Bu tarihlerde etkin güneş-jeomanyetik aktiviteler, bu aktivitelere bağlı olarak ortaya çıkabilecek doğal afetler, insanlar arası veya ülkeler arası huzursuzluklar, zihinsel-bedensel-ruhsal sağlık sorunları oluşabilir, dikkat!

  • 20-22 ARALIK 2010 (İran ve Japonya’da deprem yaşandı)

  • 27 ARALIK 2010-1 OCAK 2011 *

  • 23-24 OCAK 2011***

  • 20-22 MART 2011 *

  • 2-7 NİSAN 2011***** (özellikle 3-4 Nisan 2011)

  • 20-22 NİSAN 2011 *

  • 18-19 TEMMUZ 2011 ***

  • 25-28 EYLÜL 2011 **

  • 15-16 EKİM 2011***

  Öncelikle seminerde sunduğum şekliyle, güneş aktiviteleri ve jeomanyetik aktiviteler hakkında kısa bilgiler edinelim ve bu konuda otorite olarak tanımlanan kişilerden bilgiler alalım.

  GÜNEŞ DÖNGÜSÜ 24

  11 yıllık döngüler keşfedildiğinden bu yana bilim insanları geleceğin maksimum güneş aktivitelerini öngörmekte güçlük çektiler ve hatta bazı zamanlarda yanıldılar. Güneş aktivitelerinin izlendiği her bir 11 yıllık döngüye numara verilmiştir. NASA, NOAA, ESA’dan bazı otoritelere göre, şu anki Güneş Döngüsü 24, önceki Güneş Döngüsü 23’ten %50 daha etkin olacak. İşte bazı otoritelerin görüşleri:

  Mausumi Dikpati: 24 Döngüsü önceki döngüden %30-%50 oranında daha güçlü olacak. Güneş maksimumu büyük çaplı olacak. Maksimuma 2011 sonlarında ve 2012 ortalarında varacağız.

  David Hathaway: İlk kayıtların tutulmaya başlandığı 400 yıl öncesinden bu yana görülmüş en yoğun döngü olacak. Büyük güneş lekeleri 2010 ve 2011’de görülecek.

  Robert Wilkinson: Güneş Maksimumu 2010 civarında pik yapacak ve güneş lekeleri 160 civarında olacak. (-+ 25) Bu son 50 yıldan bu yana görülen en sıkı güneş döngülerinden biri olacak.

  Doug Biesecer: Güneş Döngüsü 24, 2011 sonlarında veya 2012 ortalarında pik yapacak. Güneş fırtınaları uydulara ve güç destek ünitelerine zarar veriyor. İletişimi ve Navigasyon sistemlerini vurabilir.

  Murtagh: Güneş Döngüsü 24 tüm güneş döngülerinden daha farklı olacak.

  Mitch Battros: Bu sadece dünya üzerinde dışsal etki yaratmayacak, aynı zamanda insanoğlu üzerinde de etki yaratacak. Bizler de manyetik alanlara sahibiz. Her bireyin etrafını çevreleyen manyetik alanı var. Dışarıda ne oluyorsa, içeride de o oluyor. Güneş’ten kaynaklanan partiküller dünya manyetik alanı üzerinde şiddetli değişimlere sebep oluyor.

  GÜNEŞ AKTİVİTELERİ

  Güneş, elektromanyetik yayıncıdır. Gezegenlere sıcaklık, ışık, UV radyasyonu elektrikli partiküller yayar ve böylece Dünya’daki tüm yaşam formlarının manyetik alanlarını doğrudan etkilemiş olur. Güneş’teki manyetik değişimler neticesinde oluşan lekelerin artış ve azalışları ve diğer Güneş aktiviteleri neticesinde aşağıdakiler üzerinde etkin olmaktadır:

  • Hava ve iklim koşulları

  • Tarım

  • Ekonomi

  • İnsan davranışları ve olayları

  • Kazalar (özellikle maden ocaklarında)

  • Suç artışı, cinayetler

  • Kalp rahatsızlıkları

  • Psikoz nöbetleri

  • Öfkeli davranışlar

  • Çeşitli epidemiler

  JEOMANYETİK AKTİVİTELER

  Güneş aktiviteleri (güneş manyetik alanında değişimler, güneş lekeleri alevlenme, patlama, CME: Koronal Kitle Fışkırmaları) Yer manyetik alanı üzerinde değişiklikler yaratıyor ve bu da şu jeofiziksel olaylara sebep olur:
  •Okyanus jet akım değişimleri
  •Aşırı iklim ve sıcaklık değişimleri
  •Kuraklık, sel baskınları
  •Kasırga ve tornadolar
  •Depremler ve volkan patlamaları
  •Tsunamiler

  Jeomanyetik fırtınaların insan hayatı üzerindeki etkileri, sadece jeofiziksel etkilerle sınırlı kalmaz. İnsan psikolojisinde ve davranışlarda değişimler, sağlık ve yaşam kalitesinde değişimler, evrimsel değişiklikler (DNA), beyin fonksiyonlarında değişimler, hormon seviyesinde değişimler, terör, şiddet, savaş, ekonomi, politika gibi insan hayatını etkileyen olaylar üzerinde de değişikliklere sebep olur.

  Jeomanyetik fırtınalar iki şekilde oluşur:

  1) Güneş’teki aktiviteler neticesinde

  2) Gezegenlerin çeşitli dizilimleri neticesinde

  Etkin manyetik fırtına esnasında ve sonrasında şunlar oluşur:

  • Kısa dalga radyo sinyalleri etkilenir

  • Voltajda yükselmeler oluyor, elektrik santralleri etkilenir

  • İletişim ve haberleşmede aksamalar, uydularla ilgili sorunlar olur

  • Bazı jeofiziksel faktörler devreye girer

  • İnsan davranışlarında değişimler olur.

  GEZEGENLERİN ROLÜ

  Güneş aktiviteleri ve Yer manyetik alanındaki değişimlerin oluşmasında gezegenlerin rolü vardır. Bazı bilim insanlarının görüşleri de bu tezi desteklemektedir. Bu bilim insanlardan bazılarının görüşlerini kısaca özetlersek:

  Radyo Teknisyeni Mühendis John Nelson: Astroloji hakkında hiçbir şey bilmiyordu ancak bulguları kadim astrologların öğretilerini destekler nitelikteydi: Güneş merkez alındığında aynı boylamdaki (kavuşum), 90 derece ve 180 derece açı bulunan gezegenler radyo dalgalarını olumsuz, 60 derece ve 120 derece açı bulunan gezegenler ise radyo dalgalarını olumlu etkiliyor.

  Jane Blizard (NASA): gezegenler arası kavuşum, 180 ve bazı 90 derecelik dizilimler ve bu gezegenlerin Güneş ile sert açıları Güneş’te şiddetli bozulmalara yol açar.

  Astrofizikçi Dr. Percy Seymour: Gezegen dizilimleri ve bu dizilimlerin güneş ile sert açıları güneş lekeleri ve şiddetli güneş aktivitelerinin oluşmasında rol oynar. Gezegenlerin dalga etkilerinin zayıf olması önemli değildir. Güneş’in manyetik kanalları, gezegenlerin zayıf dalga güçlerini büyük ölçüde arttırır. Buna Manyeto Dalga Rezonansı denir. Bu kanallar, Güneş’te bulunan çok sıcak gazlara bir kanal görevi görürler. Bir nevi güç hatlarıdır.

  Çeşitli bilim insanlarının ve araştırmacıların (örneğin Buryl Payne’nin) konu ile ilgili görüşlerini birleştirirsek şu sonuçlara varırız:

  • Güneş’in ve gezegenlerin manyetik rezonansı birbirlerinden etkilenir.

  • Gezegenler güneş aktiviteleri ve jeomanyetik aktivitelerinin oluşmasında rol oynar.

  • Herhangi iki gezegen Güneş ile aynı hizada olduğunda, güneş lekelerinde artış olur.

  • Dünya iki ya da daha fazla gezegenle aynı hizada değilse, jeomanyetik aktiviteyi geciktirici olur.

  Gezegenlerin Güneş aktiviteleri ve jeomanyetik alan değişimleri üzerindeki etkilerine gezegen bazında değinelim ve önemli tarihleri saptamaya çalışalım:

  AY

  Yeniay’da Ay Dünya ve Güneş arasına girer, varlığı Güneş rüzgarı akımını keser ve jeomanyetik bozukluklar olur. Dolunay’da Ay Dünya’nın arkasında “manyetik kuyruk” bölümündedir. Bu bölümden yaklaşık 4 günde çıkar ve bu da güneş rüzgarı akımına sebep olur ve Dünya’ya çarparak manyetik fırtınaya sebep olur. 21 Aralık 2010 tarihinde bir dolunay Ay tutulması deneyimledik. Aşağıda tutulma esnasında gezegenlerin Güneşmerkezli bakışla hangi pozisyonlarda olduğunu saptama amaçlı çizilmiş astroloji haritasını görmektesiniz. Haritada Merkür, Jüpiter, Satürn ve Plüton arasında 90 ve 180 derecelik gergin açılar oluşmakta olduğunu görüyoruz. Tutulma günü İran’da 6,5 ve Japonya’da 7,4 şiddetinde depremler meydana geldi.
 2. Acil

  Güneş Sistemi ve Dünya: 2011 Yılında Önemli Tarihler nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder