+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Biruni, Harezmi, Belhi, Uluğ bey dünya şekli ile ilgili yaptığı çalışmalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Biruni, Harezmi, Belhi, Uluğ bey dünya şekli ile ilgili yaptığı çalışmalar
  Biruni, Harezmi, Belhi, Uluğ bey dünya şekli ile ilgili yaptığı çalışmalar

  Biruni, Harezmi, Belhi, Uluğ bey gibi bilginlerin dünya şekli ile ilgili yaptığı çalışmalar

  Çok yönlü bir bilim adamı olan El Bîrûnî, ilk öğrenimini Yunan bir bilginden aldı. Tanınmış ve seçkin bir aileden gelen Harezmli matematikçi ve gökbilimci Ebu Nasr Mansur tarafından kollanan El Bîrûnî, ilk çalışmalarını bu alimin yanında yaptı. İlk eseri, "Asar-ül Bakiye"dir.

  El-Bîrûnî’nin eserlerinin sayısı yüz seksen civarındadır. Yetmiş adet astronomi ve yirmi adet de matematik kitabı bulunmaktadır. Tıp, biyoloji, bitkiler, madenler, hayvanlar ve yararlı otlar üzerinde bir dizin oluşturmuştur. Ancak bu eserlerden sadece yirmi yedisi günümüze kadar gelebilmiştir. Özellikle Bîrûnî'nin eserlerinin Ortaçağ'da Latince'ye çevrilmemiş olması, kitaplarının ağır bir dille yazılmış olmasının bir sonucudur. Ancak Bîrûnî kendisinin de dediği gibi, yapıtlarını sıradan insanlar için değil bilginler için yazmaktaydı.

 2. Acil

  Biruni, Harezmi, Belhi, Uluğ bey dünya şekli ile ilgili yaptığı çalışmalar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


harezminin dünyanın şekli ile ilgili yaptığı çalışmalar,  belhinin dünyanın şekli ile ilgili yaptığı çalışmalar,  harezminin dünyanın şekli ile ilgili çalışmaları,  harezmi dünyanın şekli,  uluğ bey dünyanın şekli ile yaptığı çalışmalar,  orta çağda harezmi belhi biruni ve uluğ bey