+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Mısır Tanrısı Amon-Ra Kimdir Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mısır Tanrısı Amon-Ra Kimdir Hayatı
  Mısır Tanrısı Amon-Ra Kimdir Hayatı kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Mısır Tanrısı Amon-Ra Kimdir

  AMON, mısır tanrısıdır. Başlangıçta Hava, Rüzgâr ve Gemiciler tanrısı olan Amon’un yazgısı hiçbir tanrınınkine benzemez. Önce, XII. hanedan hükümdarları tarafından devlet tanrısı düzeyine yükseltildi, sonra da, kendi kenti olan Teb’in dinsel ve siyasal tarihiyle bağlantılı olarak, Eski Mısır’ın dinsel ve siyasal tarihinde çok önemli ve sürekli bir rol oynadı.

  İnsan, koç ya da boynuzlu bir yaratık olarak gösterilen, zaman zaman da Nil kazıyla simgelenen Amon, Orta imparatorluktan başlayarak, Amon Ra biçiminde, evrenin öbür yaratıcı gücü olan Heliopolis güneş tanrısıyla özdeşleşmiş yaratıcı bir tanrı oldu. Muzaffer firavunlar Amon kültünü Afrika’ya yerleştirirken, Yeni imparatorluğun büyük fatih kralları da onu tüm Yakındoğu’ya yaydılar.

  yxn9.jpg

  Askeri seferlerden getirilen ve Amon Ra tapınaklarına verilen büyük ganimetlerle zenginleşmiş Amon rahipleri, devlet içinde devlet durumuna geldiler ve merkezi firavun iktidarıyla uzun ve çoğu kez de sert çatışmalara giriştiler.

  Bir gün büyük bir güç haline gelen Asurlular Amon krallığına saldırdı ve hükümdarlıklarının sonunu getirdi. Bu olay sayesinde tanrı olarak ilan edilen Amon ortadan kalmış oldu.

  Bir zamanların ünlü firavunu olan Amon Ra hakkında sizlerde bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Elimizdeki bilgileri bir masal tadında sizlere aktarmaya çalıştık. Umarız okurken sıkılmamıştırsınız

 3. Ziyaretçi
  bir çok kitapta okudum o Amon-Ra değil Amun-Ra dır.
 4. Ziyaretçi
  Hz.yusuf filminde anlatıyor cumartesi /pazar saat 7de başlıyor

 5. Ziyaretçi
  benim okuduğum ra 600 yılda bir dünyaya yakın geçen bir gezegen ve yakın ğeçtiği için her zaman zarar verdiği ve mısırda insanlar açlıktan yeni doğan çöcuklarını yedikleri mısır kitabelerinde vardır

 6. Ziyaretçi
  Sizin hilal dediğiniz aslında amun ra nın sembolüdür

+ Yorum Gönder


amon ra kimdir,  amon ra,  amonra kimdir,  ra kimdir,  Amon kimdir,  amon ve ra