+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Değersizlik Inancı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Değersizlik Inancı Nedir
  değersizlik inancı nedir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Değersizlik Inancı Nedir

  DEĞERSİZLİK

  Çocukluktan beri yerleşmiş olan inançlarımız, değer yargılarımız, hayatla ilgili algılarımız birçok kalıp yaratmıştır. Bu kalıplar, bilinçaltımızda bir program olarak işlemeye ve biz farkında olmadan hayatımızı yönetmeye devam eder. Ama bu kalıpların hepsi çocuklukta yerleşmiştir. Büyüdükçe, hayattan beklentilerimiz değiştikçe, özgür olmaya çalıştıkça bu kalıplar ayaklarımıza bağlanmış prangalar gibi gelmeye başlar bize. Çocukluk kalıplarımızla şu anda gerçekleştirmek istediklerimiz çatışmaya ve sorun çıkarmaya başlar.

  Regresyon Hipnoterapisinden edindiği deneyimlere dayanarak ortaya koyduğu ;Değersizlik İnancı kavramı bilinçaltına yerleşmiş bu temel kalıpları ifade etmektedir.

  Kimse isteyerek ya da bilerek kendine olumsuz bakmaz. Kendini başkalarından daha değersiz, daha beceriksiz, işe yaramaz görmek istemez. Bu nedenle bu tip inançların kişinin kendi istek ve arzusu olmadan bilinçaltına yerleşmiş inançlar olduğunu kavramak önemlidir.

  Peki bu inançları nasıl farkedebiliriz? Bu kalıplar üzerine nasıl çalışmalar yapabiliriz? Nasıl kendimizle, hayatla barışık, özgür bireyler olabiliriz?
  Değersizlik İnancına bağlı olarak ortaya çıkan savunma mekanizmalarımız nasıl fark edebiliriz? Yeniden içimizdeki o insanla nasıl buluşabiliriz? Bu konuda bilinçli bakışımızı nasıl güçlendirebiliriz?

  Tüm inançlar soyuttur ama etkileri somuttur. Bu etkiler hayatımızı, ilişkilerimizi, yaşamımızı belirler. Kişi, değersizlik inancın varlığını kabul etmeden bu inançtan kurtulamaz. Gerçek bilinç, farkında olmaktır. Eylemlerimizin farkında olmak. Düşüncelerimizin farkında olmak. Duygularımızın farkında olmak. İnançlarımızın farkında olmak.

  Bizi insanlığımızdan çıkarmış olan sınırlayıcı inançları ortadan kaldırarak yeniden insan olduğumuzu hatırlarız ve insan gibi yaşamaya başlarız.

  Değersizlik inancından kurtulmak “ben değerliyim” bilgisinin de ötesinde, “Ben İnsanım” bilincine ulaşmaktır. Peki insan olmaktan neyi anlıyoruz?

  “İnsansam gücüm sınırlıdır. Gücümün gerçekten yeterli olmadığı durumlar olabilir ve bu benim güçsüz olduğum anlamına değil, insan olduğum anlamına gelir.”
  “Sosyal bir varlıksam hata yaparım. Hata yapmaya hakkım var. Hata yapmak benim değersiz ve işe yaramaz olduğumu göstermez”
  “İnsansam başkalarından yardım alabilirim. Güçlü görünmeye ihtiyacım yok”
  “İnsansam istek ve arzularımı gerçekleştirebilirim.”
  “İnsansam yaşamımı kendim ve başkaları için anlamlı kılacak “bilinçli çaba”ları gösterebilirim.”

  Özetle insan olmak, insan olduğunu içsel olarak hissetmek halidir. Bu spritüel bir kavramdır. Ama somut olarak hissedilen bir durumdur.

  Değersizlik inancını farkedip, onu yaratan savunma mekanizmalarından kurtuldukça, kendiliğinden ortaya çıkan doğal bir durumdur, insan olmak.

+ Yorum Gönder