+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Finlandiya nın dini inancı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Finlandiya nın dini inancı nedir
  finlandiya nın dini inancı nedir kısaca 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Finlandiya nın dini inancı nedir

  Finlandiya nın dini inancı hakkında yazı  Finlandiya’da inanç özgürlüğü egemendir. Bu, her bireyin bir dine/inanca inanma ve dinin/inancın yükümlülüklerini yerine getirme ve dinini/inancını açıkça belirtme hakkı bulunduğu anlamına gelir. Ayrıca herkesin dini bir topluluğa bağlanma ya da hiçbir topluluğa bağlı olmama hakkı bulunur. Kendi vicdanının kabul etmemesi durumunda, hiç kimsenin dinin/inancın yükümlülüklerini yeri getirmeye katılma zorunluluğu bulunmaz. Din özgürlüğü konusunda ayrıntılı bilgi, Eğitim Bakanlığı’nın (opetusministeriö) internet sayfalarından edinilebilir.

  Finlerin büyük bir çoğunluğu hristiyan olup, ya Evangelist-Lüteryen Kilisesi’ne (% 82) ya da Ortodoks Kilisesi’ne (%1) bağlıdır. Bu iki kilise Finlandiya tarihi ve kültürü açısından büyük bir anlam taşımaktadır. Bu nedenle, bu iki kilisenin yasayla da güvence altına alınmış özel bir konumu bulunmaktadır.

  Diğer büyük dinî oluşumlar (inanç toplulukları), Yehova Şahitleri, Finlandiya Bağımsız Kilisesi, Katolik Kilisesidir, Finlandiya Advent Kilisesi ve Mormon Kilisesi. Aynı zamanda birçok başka inanç topluluğu ülkede etkinliklerini sürdürmektedirler

+ Yorum Gönder


finlandiyanın dini nedir