+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Zazaların dini inancı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zazaların dini inancı nedir
  zazaların dini inancı nedir ksıaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Zazaların dini inancı nedir

  KISACA ZAZALARIN DİNİ İNANCI


  Zazalar, Hint-Avrupa dil ailesinin İran dillerine ait bir dil olan Zazacayı konuşan ve Türkiye'nin çoğunlukla Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan bir halk.
  Zazalar, Alevi ve Sünni kesimden oluşmaktadır.
  Alevi kökenli Zazalar daha çok Tunceli, Sivas (Zara, İmranlı),Tokat (Almus, Zile),Erzincan, (Merkez, Kemah, Çayırlı, Üzümlü, Tercan), Varto, Bingöl (Yayladere, Kiğı, Yedisu), Erzurum (Hınıs, Aşkale), Gümüşhane, Şiran, ikâmet etmektedir.

  Sünni Zazalar, daha çok Elazığ, Arıcak, Sivrice, Maden, Palu, Bingöl, Siverek, Gerger, Diyarbakır, Mutki, Aksaray gibi il ve ilçelere yayılmış durumdadırlar.

  Çok az da olsa Hristiyan Zazalar da mevcuttur ve genelde Siverek (Şanlıurfa), Gerger (Adıyaman)'da ve Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde yaşarlar. Hristiyan Zazalar genelde, -yanlış olarak- Zazaca konuşan Ermeniler ve Zazaca konuşan Süryaniler olarak adlandırılmışlardır.Alevi - Sünni , Şafii - Hanefi - Hristiyan (Süryani ya da Ermeni kilisesi mensubu Zazalar) arasındaki inanç farklılıkları, Zazaca'daki şive farklarına ve yaşam tarzlarına, gelenek ve göreneklere de yansımaktadır.

 3. Ziyaretçi
  Kimse kimsenin dinini puanlama hakkına sahip değildir.
+ Yorum Gönder


zazaların dini inançları,  zazalarin dini,  zaza dini nedir,  zazaların dini inancı,  zazaların inançları,  zazaların dini