+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Filipinler yemek kültürü nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Filipinler yemek kültürü nasıldır
  filipinler yemek kültürü nasıldır kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Filipinler yemek kültürü nasıldır

  FİLİPİN YEMEKLERİ

  Filipin Mutfağı temelde pirince, balığa ve kabuklu deniz ürünlerine dayanır ve pişirme teknikleri hala geleneksel özelliklerini taşır. Filipinliler, kavurma, buharda pişirme, haşlama tekniklerini kullanırlar ve genellikle besinleri pişirirken muz yaprakları veya bambudan yararlanırlar. Bambu dalları buharda pişirme kabının dibine yerleştirilir ve et üzerine konur.
  Böylece bambunun kokusu ete geçer ve çok hoş bir şekilde eti kokulandırır. Muz yapraklarına ise yine besinleri sararlar ve içinde pişirirler. Muz yaprağının kokusu besinlere aynı bambu gibi çok hoş bir koku verir.
  Filipin Mutfağı, Malezya, Endonezya, Çin ve Hint Mutfaklarından etkilenmiştir. Özellikle Güney Filipin'de yaşayan Müslüman halk Hint Mutfağı'ndan etkilenmiştir. Bu nedenle bu bölgede Curry (köri) türü yemekler çok yapılır. Kuzey'deki mutfakta ise İspanyol etkisi görülür. İspanyol yemekleri bölge halkının yemekleri ile birlikte günümüze kadar gelmiştir. Paella gibi yemeklerin yanı sıra, bu bölgede diğer bölgelere göre daha çok mısır ve mısır unu kullanılan yemekler yapılır.

  Tabii bir de Filipin'e özgü olan ve "Kari-kari" ve "Adobo" gibi yemekler vardır ki bunlar bütün bölgelerde yenir.
  Uzak Doğu'dan gelen Çin Mutfağının da Filipin Mutfağı'nda etkisi vardır. "Noodles" Çin makarnası, "eggrolles" yumurtalı börek gibi Çin yemekleri Filipin'de de yapılır. Filipinliler tatlılarında yukarıda söz ettiğim gibi bol miktarda hindistancevizi ve hindistancevizi suyu, ayrıca bol miktarda tatlı patates, pirinç, pirinç unu ve yabani pirinç kullanırlar. Filipin'de en çok kullanılan baharatlar ise zencefil ve sarımsaktır. Bunlar tüm ülkede kullanılır. En çok ve çeşitli baharat kullanılan bölge ise Hint Mutfağı etkisi almış olan Güney'dir. Ayrıca bu bölgede çok da acı yenir.
  Filipinlilerin ginger yani zencefil çayı çok ünlüdür.

  filipin yemekler.jpg

  Zencefil çayını, suda zencefil ile şekeri kaynatarak yaparlar. Çok da kahve içen Filipinliler, kahveyi şekerle kaynatarak çok koyu olarak içerler.
  Dünyanın en güzel mangolrı Filipin'de yetişir. Filipin dünyanın en çok mango yetiştiren ülkesidir. Filipinliler mangoyu taze olarak yedikleri gibi, ince dilimler halinde keserek kuruturlar, zencefil çayının yanında yerler.
  Filipinliler çok meyve tüketirler. Filipin tropik meyveler cennetidir ve mango, papaya, ananas, mangosten gibi meyveler bol yetişir. Papayayı özellikle sabah kahvaltısında yiyen Filipinliler, hindistancevizinin tazesinin çok besleyici olan suyunu içer ve tatlı yapımında kullanırlar. Özellikle "halo halo" (karışık karışık) dedikleri tatlı çok ünlüdür. Bu tatlı, taze hindistancevizi, çeşitli tatlı meyveler, bol kırılmış buz ve dondurma ile yapılır.
  Filipinliler sabah kahvaltısında sarımsak ile kızartılmış pirinç yerler. Bunun yanında bazen et, yumurta ve sebze de tüketirler. Tabii pirinç mutlaka her kahvaltıda ana besin maddesidir.

  Bu arada papayayı da unutmamak gerekir.
  Filipinlilerin öğle yemeğini yine pirinç teşkil eder. Pirincin yanında, tavuk, balık, kırmızı et ve sebze vardır. Tabii çorba ve buharda pişen yemek çeşitleri de bu öğünün temel çeşitlerindendir. Bu yemeklerin hepsi yanında pirinçle birlikte yenir.
  Akşam yemeği de öğle yemeğinin hemen hemen aynısıdır. Yalnızca yemeklerini hazırladıkları et, tavuk, balık gibi besin maddeleri ve bunların yapım şekilleri veya içine konan malzemeler değişir.

  filipin yemekler1.jpg

  Sabah kahvaltıda sarımsaklı kızarmış pirinç yiyen Filipinliler, öğle ve akşam yemeklerinde pirinci haşlanmış ve sade olarak yerler. Bu pirincin yanında mutlaka 3 çeşit yemek olur. Bunlar balık, et veya tavuk ve sebzedir. Ayrıca yemekte mutlaka çorba bulunur. Filipinliler çorbayı bizler gibi ilk yemek olarak yemezler. Çorba da diğer yemeklerle birlikte sofraya getirilir. Herkes küçük derin yemek kabına biraz çorba alarak pirinçle birlikte yer. Bu çorbaların en ünlüsü "Sinigang"dır. Bu ekşi balık çorbasıdır. Balık ve deniz ürünleri ile yapılan bu çorbaya deniz ürünleri yanında sebze de konur.


  Eğer çorba makarnadan yapılmışsa yine yanında pirinçle yenir. Bunun için yemek tabağının yanına mutlaka çorba gibi yemekler için küçük bir kase konur ama tüm yemekler birlikte servis yapılır ve birlikte yenir.
  Günümüzde Filipinlilerin en önemli öğünü akşam yemeğidir. Kadının çalışma hayatına girmesi ve çocukların okulu, pek çok ülkede olduğu gibi bu ülke balkının da yeme alışkanlığında değişiklik yapmıştır

+ Yorum Gönder


filipin yemeği,  filipin mutfak kültürü