+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Türkmenlerin Dünya Medeniyetine Katkıları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Türkmenlerin Dünya Medeniyetine Katkıları
  Türkmenlerin Dünya Medeniyetine Katkıları

  Türkmenlerin Dünya Medeniyetine Katkıları4.jpgTürkmenlerin Dünya Medeniyetine Katkıları1.jpgTürkmenlerin Dünya Medeniyetine Katkıları2.jpg

  Türkmen Halkı’nın da Büyük Britanya gibi, Büyük Hindistan halkı gibi, Büyük Çin halkı gibi dünya tarihinde şahane izler bıraktığını; dünya ilmine, edebiyatına, medeniyetine, genel olarak dünyanın kalkınmasına her alanda çok büyük katkılarda bulunan halk olduğunu aşikar etmek istiyorum.
  Türkmen halkının sancağı, onun arı namusudur.
  Her bir Türkmen’in yüceliği, onun halkının yüceliğidir.
  Türkmen Halkı ise dünyaya:
  safkan Türkmen bedev atlarını,
  nefis Türkmen halısını,
  muhteşem Türkmen ziynetlerini,
  harika Türkmen giyim kuşamını,
  ıslah edilmiş ak buğdayını,
  ve sarıca koyununu veriyor.

  İslam dünyasında ilmin, edebiyatın, sanatın kervanını çeken Türkmen
  Gazneli Mahmut, Selçuklu Sultanlığı, Harzemşahlar Devleti devrinde bütün İslam dünyasında ilmin, edebiyatın, sanatın kervanını çeken Türkmen, dünyaya Türkmen medeniyetini tanıttı. İlme, sanata, manevi dünyasına sadık olan Harzemşahlar Devleti’nin yıkılmasıyla, Türkmen’in büyük bilgeleri, alimleri, edebiyat ve sanat ustaları sadece Türkiye üzerinden değil, bundan başka da, ikinci bir yolla Kafkasya’ya, Anadolu’ya, Arabistan’a doldular, oradan da Mısır üzerinden İspanya’ya geçtiler. Bu şekilde, Türkmen halkının ilim dalında kazandıkları başarılar, Avrupa ilminin gelişmesine maya oldu. Türkmen tekeri dünya ilminin gelişmesine hız katmıştır. Türkmenlerin hayat tarzının ilmin, üretimin, sanayinin gelişmesine yaptığı katkılar oldukça fazladır. Bunlar ileride daha derinden öğrenilir.

  Türkmen, değerler yaratan halk olduğu için yücedir.
  Türkmen, değerler yaratan halk olduğu için yücedir. Bu değerler, daha baştan insanlığın ortak değerlerine dönüşmüştür. Bu değerlerin arasında hem manevi hem maddi değerler vardır.


  Benzerini bulmaya imkan olmayan değerler


  Türkmen atı, halısı, müzikal enstrümanları, dutarı, takıları ve ziynetleri, alabay köpeği, sarıca koyunu, ak buğdayı milletimizin oluşturduğu maddi değerlerin esas parçaları ve ilk bakışta göze çarpanlarıdır. Bunların Türkmenlere ait olduğunu ispat etmek için delil aramaya dahi gerek yoktur, onlar zaten hala herkesin gözleri önünde apaçık durmakta. Hem de bu değerler, kendi alanlarında olgunluğun en yüksek derecesine ulaşmış saf değerlerdir. Kısacası, bu değerler eşi benzeri olmayan, tekrar elde edilemeyen, bir benzerini bulmaya imkan olmayan değerlerdir.
  Ak buğday

  Ak buğday, beş bin yıl önce de varmış.
  Türkmenlerin Ahal Teke atı, Türkmen köpeği, halısı ve diğerleri hakkında da aynı tarihi söylememiz gerekmektedir.
  Bütün bunlarda şöyle mühim bir sonuç çıkıyor: Yani bu değerler, Türkmen Halkı’nın beş bin yaşında olduğu fikrine dudak büken kimselerin gözüne sokulabilecek kati delillerdir.

  Dünya çapında gerçekleştirilen değerler

  Oğuz Han’ın ilk icraatı, milli Oğuz alfabesinin ve seferleri sırasında kullanmak üzere ilk arabanın icadı olmuştur. Bunlar daha sonraki dünya çapında gerçekleştirilen buluşların kaynağını oluşturmuştur.

  Araba tarihe, hayata hız verdi

  Kanglı kabilesinin önderi tarafından kağnının icadı Türkmen’in dünya medeniyetinin hızlı gelişmesi için sağladığı ikinci katkıdır. Bu iki buluşu Türkmenler bütün tarihleri boyunca itina ile bugünlere ulaştırmışlardır. Elbette ki, araba tarihe, hayata hız verdi. Ama alfabemiz şeklini değiştirmiş, bunları bugün sadece Türkmen halısında nakış olarak görmekteyiz. 2. Acil

  Türkmenlerin Dünya Medeniyetine Katkıları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder