+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda İslam ahlakı Hakkında Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ebubekir Abdullah
  Devamlı Üye

  İslam ahlakı Hakkında Kısa Bilgi

  İslam ahlakıyla alakalı bilgi


  İslam ahlakı, kaynağı Kur'an ve Sünnet'e dayanan bir ilim ve uygulamadır. "Şüphesiz ki sen yüce bir ahlak üzeresin" (Kalem Suresi:4) ayetiyle Kuran'da buna işaret edilir. Ahlak kitaplarının başında yer alan hadiste "Ben, ancak güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim" denilmiştir.

  İslam, ahlakı güzel ve çirkin olarak ikiye ayırır. Güzel ahlak edeb, tevazu, cömertlik başlıklarında ve çirkin ahlak kibir, cimrilik, sefahat gibi başlıklarda ele alınır. Aynı zamanda ilm-i ahlak adıyla bir bilim dalıdır. Batı biliminde ahlak, felsefe içinde ve Yunan temelindeki etik bilimi içinde ele alınmaktadır. Ahlak ve etik terimleri ayrı ayrı alanlara ait olmakla birlikte yanlış olarak birbiri yerine kullanılabilmektedir.

  İslam ahlak ilmine ait kitaplar genel olarak ferdi ahlak, aile ahlakı, devlet ahlakı şeklinde bölümlere ayrılır. Bu kitapların en meşhuru 1833'de ilk baskısı yapılan Kınalızade Ali Efendi'nin Ahlak-ı Alai adlı eseridir.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  İslam ahlakının temeli Kur'an'dır ve sünnetlerden de yararlanılabilir örnek olarak peygamber efendimizi örnek almamız gerekir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslam ahlakının kaynağı veya kılavuzu kuranı kerim ve sünnetlerdir. kişi ahlak sahibi olmak ve allahın rızasını kazanmak istiyorsa sünnetlere ve kuranı kerimden yardım almalıdır. insan ahlaklı olmaktan hiç bir şeyini kaybetmez.
+ Yorum Gönder


ahlak ile ilgili kısa bilgi,  ahlak hakkında kısa bilgi,  islam ahlakıyla ilgili bilgi,  islamiyet hakkında kısa bilgi,  islam ahlakı kısaca,  ahlak ile ilgili bilgiler