+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Hz Ömer Zamanında Şehre Ateş Düşmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Hz Ömer Zamanında Şehre Ateş Düşmesi

  Dini Hikayeler,Hz Ömer Zamanında Şehre Ateş Düşmesi hakkında bilgi
  Ömer (r.a)’ ın zamanında bir yangın oldu. Ateş, taşları bile kuru ağaç gibi yakmakta idi. Yapıları, evleri yakmağa, hatta kuşların kanatlarını ve yuvalarını bile tutuşturmağa, hatta kuşların kanatlarını ve yuvalarını bile tutuşturmağa başladı. Alevler şehrin yarısını sardı. Su bile ondan korkmakta ve şaşırmaktaydı.

  Halk Hz. Ömer’e yüz tuttular, koşa koşa gidip yangınımız suyla sönmüyor dediler.

  Hz. Ömer (r.a) O yangın Allah alametlerindendir, Sizlerin hasislik ateşinizden bir şuledir. Su bırakın, yoksullara ekmek dağıtın. Eğer benim alim eve ehlimseniz hasisliği terkedin, dedi.

  Halk Hazret-i Ömer’e : Bizim kapalırımız açık . Bizler Cömert kişileriz, mürüvvet ehliyiz dediler :

  Ömer (r.a) dediler ki : Siz adet olduğu için yoksullara ekmek verdiniz, Allah için eli açık olmadınız. Öğünmek, görünmek, nazlanmak için cömertlik etmektesiniz, korkudan. Alllah Tealadan çekinmeden ona niyaz etme yüzünden değil.

  Mal tohumdur, her çorak yere ekme ; kılıcı, yol vurucunun eline verme.

  Din ehlini kin ehlinden ayırdet. Hak’la oturanı ara, onunla otur !

  İnşallah hepimiz Hz. Ömer’in Bu kısa hikayesindeki gerçekleri anlar ve yapacağımız hasenetleri ameleri ona göre yaparız. Yüce Allah (c.c) bizleri bir an bile nefsimize bırakmasın. Amin.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Hz.Ömer döneminde halkın bolluğa ve hasisliğe alımasıyla Yüce Allah şehirlerinin yarısını yaktı halk Hz.Ömer'e yüz çevirerek ona karşı geldiler Hz.Ömer halkı toplayıp şu sözleri söyledi"Siz Allah için sadaka veya fakirlere vermediniz siz büyüklük ve hasisliğinizden ötürü bu ateş sönmüyor hemen Allah rızası için sadaka verin Allah'tan af dileyip tövbe edin ve ona oratak koşamaktan sakının" diye öğütte bulunmuş ve yoksul insanları Allah rızası için sadaka verin ve büyüklük taslamayın.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hazreti ömerin zamanında şehre ateş düşmüş ve ateş taşları biler yakmaktaymış ancak hiç bir şey yangını söndürmeye yetmiyormuş su bile ateşten korkuyormuş. halk hazreti ömere gelmiş ve bunu nasıl söndüreceklerini sormuş. onlara allah için fakirlere ekmek be su verirlerse ateşin söneceğini söylemiş. anlayacağınız bir iyilik yaparken gösteriş için değil allah için yapın.
+ Yorum Gönder