+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Camide Yatmak Caiz Midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Camide Yatmak Caiz Midir
  Camide yatılır mı

  İslam dininde caminin büyük bir yeri vardır. Zikir, fikir ve ibadet yeri olduğu gibi Allah'ın münacatına mazhar olmak için ayrılmış mukaddes bir yerdir. Bu itibarla zaruret olmazsa camide yemek yemek ve yatmak uygun değildir. Ancak yabancıların camide yatmalarında beis yoktur. Bunun için eskiden olduğu gibi bugün de hacılar Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi'de istirahat edip yatarlar ve kimse de onlara mani olmaz.
  Camide yatılır mı.jpg
  Bazı 'ulema camide yatmakta beis yoktur, yabancı (misafir) yatabildiği gibi yerli de yatabilir, diyor. Mesela İbn Hacer şöyle diyor:

  "Camide yatmakta beis yoktur, çünkü Suffa ehli daima camide oturup kalkarlardı” Selef-i salihinin bir kısmı camide yatmak herkes için mekruhtur, diyor.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Cami Allah'a ibadet etmek için ayrılmış olan bir yerdir bundan dolayı orada yatmak mekruhtur ama bir yolcu veya bir yere gelen yabancıların orada dinlenmelerinde bir sakınca yoktur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cami allah katında önemli bir yeri olan bir yerdir. çünkü camide allah zikredilir ve onun için ibadet edilir. halk arasında da zaten camiler allahın evi olarak bilinir. allahın evinde yemek yemek yada uyumak caiz değildir. ancak yabancı birilerinin camide uyumasında hiç bir sakınca yoktur.
+ Yorum Gönder