+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Kımız içmek caiz midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kımız içmek caiz midir


  Dinimizde kımız içmek günah mıdır kısaca


  Soru: Kımız içmek caiz midir? Kımız içmek günah mı acaba ?
  Cevap: Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (İhtimar [mayalanarak alkol teşekkül] etmiş her içki haramdır) [Ebu Davud]

  Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Müminler! Hamr, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliklerdir Onlardan uzak durun ki umduğunuza kavuşasınız

  Şeytanın istediği tek şey hamr ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak bir de Allah’ın zikri (olan Kur’an)’dan ve namazdan sizi alıkoymaktır Artık vazgeçersiniz değil mi?” (Maide, 5/ 90-91)

  Ayette geçen “hamr” kelimesi, kişinin aklını örten her şey için kullanılır Yenildiğinde, içildiğinde, kullanıldığında kişinin beynini uyuşturarak aklını örten yani sarhoş eden her şey hamr‘dır

  Peygamberimiz de kişiye sarhoşluk veren her şeyin hamr olduğunu ve her hamrın da haram olduğunu bildirmiştir (Müslim, Eşribe, 73; Ebu Davud, Eşribe, 5; Tirmizi, Eşribe, 1)

  Kımız da eğer içildiğinde kişiyi sarhoş ediyorsa bu da hamr olur; içilmesi haramdır
 2. Çisem
  Bayan Üye

  İnsanların diğer canlılardan ayıran en önemli farkı iradesidir. İradesini kullanamayacak hale getiren içki ve benzeri ürünler tüketmek haramdır. İçki bir çok şekilde insana zarar verdiği için şeytanın aldatmacasına kanarak içenler bu zararlı yollara kapı aralamış olurlar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kımız içmek haramdır. çünkü hadisi şerifte de belirtildiği gibi islam da mayalanarak hazırlanmış alkollü içeceklerin hepsi haramdır. o yüzden ne için nede satın ikisi de günahtır.
+ Yorum Gönder