+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda İslam Ahlakını Olay Anlatımlı ile Eğitme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İslam Ahlakını Olay Anlatımlı ile Eğitme

  İslam Ahlakını Olay Anlatımlı ile Eğitme hakkında bilgi


  Çocukların ilk önce hikaye ve masal yoluyla eğitilmeye başlanması, sadece onların bunu sevdiği için değil, ifade edilmesi güç kavramların bu yolla daha kolay anlatılabildiği içindir. İleri yaşlarında çocukluk günlerine derin bir özlem duyan insanoğlu, buna fizik olarak fırsat bulamayınca, hiç olmazsa hikayeler yoluyla hayal ederek de olsa geriye dönmek ister. İşte bu avantajı sebebiyle, eğitimciler, bazı karışık konuların kolayca anlatımında hikayeden yararlanırlar. Çünkü hikayedeki renkli anlatım ve zengin dekor havasından yararlanmak suretiyle iyi örnekleri sevdirme, onları taklit etmeye özendirme kolaylığı vardır. Bu nedenle Efendimiz, aşağıdaki örneklerde görüleceği üzere kıssa motifinden yararlanmıştır. Ebu Saidi’l-Hudri’den rivayet edildiğine göre Resûl-i Ekrem (s.a.v.) bir gün şu kıssayı anlatmıştı:

  “Vaktiyle bir adam 99 kişiyi öldürmüştü. Günahlarını affettirmenin mümkün olup olmadığını öğrenmek üzere dünyanın en büyük alimi kimdir? diye soruşturdu. Ona bir rahibi salık verdiler. Kalktı, rahibin yanına gitti.  - 99 adam öldürdüm, tevbe etsem kabul olur mu? diye sordu. Rahip.

  - Hayır, olmaz, dedi. Adam kızdı, rahibi de öldürdü. Böylece öldürdüklerinin sayısını yüze tamamlamış oldu. Sonra yeryüzünün en büyük aliminin kim olduğunu yine soruşturmaya başladı. Ona alim bir kimseyi gösterdiler. Alimi bulunca:

  - Ben yüz kişiyi öldürdüm; tevbe etsem kabul olur mu? diye sordu. Alim de dedi ki:

  - Elbette, seninle tevbenin arasına kim girebilir? Haydi sen falan yere git.  Orada Allah’a ibadetle meşgul olan iyi kimseler vardır. Onlarla beraber Allah’a ibadet et; memleketine dönme! Zira senin memleketin kötü bir yerdir.” dedi.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  İslam Ahlakı çocuklar erken yaşta kazandırılmalıdır. İslam Ahlakı küçük yaştaki çocuklara kısa hikayeler ve öyküler ile öğretilmelidir.Çocukların eğitimine ne kadar erken başlanırsa çocukların öğrenmesi ve kalıcı olması o kadar kolay olacaktır.
+ Yorum Gönder