+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Benzetme ve Karşılaştırma Yoluyla Eğitm İslam Ahlakı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Benzetme ve Karşılaştırma Yoluyla Eğitm İslam Ahlakı

  Benzetme ve Karşılaştırma Yoluyla Eğitim İslam Ahlakı hakkında bilgi
  Kur’an-ı Kerim’de olduğu gibi Peygamber Efendimiz de kimi zaman benzetme ve karşılaştırma yöntemine başvurmuştur. Zira bu yolla insan, iyi ile kötü, güzel ile çirkin arasında kolayca ayrım yapma ve her birini bütün özellikleriyle tanıma fırsatını elde eder. Cimrilikten Allah’a sığınan ve birçok hadisinde cömertliğe teşvik eden Efendimiz, cömertle cimrinin halini şöyle anlatmıştır:

  “ Cimri ile cömertin hali, tıpkı memelerinden köprücük kemiklerine kadar zırh giymiş iki adama benzer. Cömert kimse sadaka verir vermez üzerindeki zırh genişler, aşağı doru uzar, hatta parmaklarını bile örterek ayak izlerini silip yok eder.  Cimriye gelince, o malını Allah için harcayıp sadaka vermek istemedikçe üzerindeki zırhın halkaları da birbirine iyice yapışıp adamı sıktıkça sıkar. Cimri zırhı genişletmek için ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir türlü genişletemez.” (1)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kuranı kerimde de olduğu gibi peygamber efendimiz bir şeyin insanlar tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için benzetme ve karşılaştırma metoduna başvurmuştur. böylelikle bir şeyin bir çok insan tarafından anlaşılması sağlanmıştır.
+ Yorum Gönder