+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Güzel ahlak Hakkında soru cevaplar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Güzel ahlak Hakkında soru cevaplar

  Güzel ahlakla ilgili sorular


  Sual: İyi müslüman olmak için güzel ahlaklı olmak gerektiğini bildirdiniz. Güzel ahlaka nasıl sahip olunur?
  CEVAP
  Evet iyi bir müslüman olmak için güzel ahlaka sahip olmak, kötü ahlaktan uzak durmak gerekir. Ancak bununla dünya ve ahiret saadeti elde edilir.

  Güzel ahlak, ilim ve edep öğrenmekle, iyi insanlarla arkadaşlık etmekle elde edilir. Kötü ahlak da bunun tersidir. Yani cahil kalmak, edepsiz olmak, kötü insanlarla arkadaşlık etmekten hasıl olur. Cenab-ı Hak, Peygamber efendimizi överken (Gerçekte sen büyük bir ahlak üzeresin) buyuruyor. (Kalem 4)

  İyi insan, iyi ahlaklı insan demektir. Dinimiz iyi huylar edinmemizi, kötü huylardan kaçınmamızı emretmektedir.

  Güzel ahlaka sahip kimselere gıpta etmek, onlar gibi olmaya gayret etmek gerekir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Nimete kavuşmuş olanlardan, tevazu gösterene ve kendini hep kusurlu bilene, helalden kazanıp, hayırlı yerde sarf edene, fıkıh bilgileri ile hikmeti [tasavvufu] birleştirene, helale harama dikkat edene, fakirlere acıyana, işlerini Allah rızası için yapana, huyu güzel olana, kimseye kötülük yapmayana, ilmi ile amel edene ve malının fazlasını dağıtıp, lafının fazlasını saklayana müjdeler olsun.) [Taberani]

  Güzel sözler
  Ahlak hakkında İslam âlimleri buyuruyor ki:

  "Kötü ahlaklı, parçalanmış testiye benzer. Ne yamanır, ne de eskisi gibi çamur olur."
  "Her binanın bir temeli vardır. İslam’ın temeli de güzel ahlaktır."

  "Kötü ahlak, öyle bir fenalıktır ki, onunla yapılan birçok iyilikler fayda vermez. Güzel ahlak, öyle bir iyiliktir ki, onunla yapılan günahlar bile affa uğrar."

  "Yükselen bütün insanlar ancak güzel ahlakları sayesinde yükselmişlerdir."
  "Güzel ahlak güler yüzlülük, cömertlik ve kimseyi üzmemek demektir."

  "Güzel ahlak, kimseyle çekişmemek ve kimseyi çekiştirmemektir."
  "Güzel ahlak, eziyet vermemek ve meşakkatlere katlanmaktır."
  "Güzel ahlak, genişlikte ve darlıkta insanları razı etmeye çalışmak demektir."

  "Güzel ahlak, Allah’tan razı olmak demektir. Yani hayrı ve şerri Allah’tan bilmek, nimetlere şükür, belalara sabretmektir."

  "Güzel ahlakın en azı, meşakkatlere göğüs germek, yaptığı iyiliklerden karşılık beklememek, bütün insanlara karşı şefkatli olmaktır."

  "Güzel ahlak, haramlardan kaçıp helalı aramak, diğer insanlarla olduğu gibi aile efradıyla da iyi geçinip onların maişetlerini temin etmektir."

  "Güzel ahlak, Yaratanı düşünerek, yaratılanları hoş görmek, onların eziyetlerine sabretmektir."

  Bir müslümana çatık kaşla bakmak haramdır. Güler yüzlü olmayan kimse mümin sıfatlı değildir. Herkese karşı güler yüzlü olmalıdır.

  Hadis-i şerifte, Allah’a ve ahiret gününe iman edenin, misafirine ve komşusuna ikram etmesi, ya hayır söylemesi veya susması emredilmiştir. (Buhari)

  Başkasının kötü ahlakından şikayet eden kimsenin kendisi kötü ahlaklıdır. Başkalarının kötülüklerinden bahsediyorsak, bu kendimizin kötü olduğunun alametidir. Güzel ahlak, eziyetleri sineye çekmektir..
 2. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Bilgi İçin Sağol Gizli Abi
 3. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  Güzel ahlaklı insan toplum tarafından çokça sevilmekte ve değer verilmekte günümüzde ahlaklı insana toplumun katkısı büyüktür ve çokça değer verilip saygı görülmektedir.Güzel ahlaklı insan dinin emrettiği en önemli esaslardan bir tanesidir.Güzel ahlaklı insan yeni yeşermiş bir güle benzer kötü ahlaklı ise parçalanmış bir testiye benzer bir hal alır.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Allah katında peygamber efendimizin bir hadisinde de belirtiği gibi en iyi ve ne makbul olan amel güzel ahlaktır. iyi bir müslüman olmanın yolu da güzel ahlaklı olmaktan geçer.

+ Yorum Gönder


güzel ahlakla ilgili sorular,  peygamberimizin güzel ahlakı ile ilgili röportaj,  din ve güzel ahlak ile ilgili sorular ,  din ve güzel ahlakla ilgili sorular,  güzel ahlakla ilgili bulmaca,  din ve güzel ahlak ile ilgili sorular ve cevapları