+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda Kayınvalide gelin ilişkileri nasıl olmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hasret-Ateşi
  Devamlı Üye

  Kayınvalide gelin ilişkileri nasıl olmalıdır
  Kayınvalide gelin ilişkileri

  İslam’ın hakkıyla yaşanmadığı yerlerde veya şahıslarda ister istemez bazı sıkıntılar yaşanacaktır. Bu sıkıntıları da İslam ve Kur’an ilacı ve reçetesi ile tedavi etmek durumundayız.

  İslam hukuku olayları değerlendirirken öncelikle farz ve haram noktasından ele alır. Yani bu işi yapmak farzdır veya değildir, haramdır veya değildir, şeklinde bir hüküm açısından konuyu açıklar.

  Bu nedenle bir şeyin farz olmaması hiçbir şey yapması gerekmez anlamına gelmemelidir. Örneğin Hanefi mezhebine göre fatiha suresi okunmadan kılınan namaz caizdir. Ancak fatiha okumak vaciptir. Vacibin terkiyle namaz bozulmaz demektir. Yoksa fatiha okusan da olur okumasan da, demek değildir. Okumak vaciptir ve bilerek terk eden sorumlu olur, ancak namazın farzları yerine getirildiği için de namaz geçerli olur.

  Eşlerin kayınvalidesine bakma yükümlülüğü var mıdır? konusunda İslam alimleri şunları söylemektedirler. “bir gelin kendi kocası ve hatta çocuğuna bile bakma zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla bir kayın valideye bakma sorumluluğu da yoktur. İşte bu hüküm farziyet noktasından değerlendirilerek verilmiştir. Yani bir gelin kayın validesine bakmamakla haram işlemiş olmaz. Ancak birçok sünneti terk etmiş veya bazı mekruhlara girmiş olabilir.

  Aynı durum kayınvalide için de geçerlidir. Gelinine iyi davranması ve onu kendi kızı gibi görmesi gerekir. Bu açıdan sorumluluk sadece geline değil, aynı zamanda kayınvalideye aittir.

  Şimdi karşımıza bir gelin hanımı alarak sohbetimizi devam ettirelim:

  Kayınvalideniz, beyinizin annesi olduğu gibi, aynı zamanda çocuklarınızın babaannesidir. Siz ayrılsanız veya kocanız vefat etse dahi, akrabalığınız en azından çocuklarınız aracılığıyla devam ediyor demektir. Aile içinde şu veya bu şekilde, az veya çok, görüşmelerinizin sıklığı ve sâkinliği nisbetinde hak-hukuk mutlaka olacaktır ve zaten vardır. Bu gibi konularda hürmet ve saygı başta olmak üzere, dinî ölçüleri zorlamamak kaydıyla anlayış ve hoşgörü ortamı içinde münasebetleri sürdürürsünüz. Kendinizi dinen ve vicdanen rahat hissediyorsanız mesele yok, ancak kayınvalide olup olmaması bir tarafa, insan olarak kalbini kırma, gıybetini yapma, soğuk davranma, meşru istek ve arzularını yerine getirmeme gibi hallerde bulununca mutlaka hak geçer. Bunun için özür dileme, helâllik isteme gibi telâfi yollarını tercih etmelidir.

  Yalnız bütün bunlarla birlikte her olur olmaz şeye karışıyor, her meseleye müdahale ediyor, beyinizle aranızın soğumasına yönelik davranışlarda bulunuyor, geçimsizliği arttırıyor ve çekilmez hale getiriyorsa, aşırıya kaçmamak kaydıyla hakkınızı ve haklılığınızı arayacaksınız. Ama bu hususta eğer yapabilirseniz, meseleleri büyütmemek ve çoğu zaman susmayı tercih etmektir.

  Size gelince:

  Sizin de taraf tutmadan annenize oğul olarak, eşinize de koca olarak hak ve hukuklarına dikkat etmeniz gerekir. Onların helal isteklerini yerine getirmeniz, dine aykırı isteklerine uymamanız lazımdır. Ayrıca konuyla ilgili yazılmış kitaplar okumanızı ve zaman zaman sohbet ortamı oluşturmanızı tavsiye ederiz.

  Sorularla İslamiyet Editör
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bilindiği gibi gelin ve kaynana deyince akla ilk gelen şey anlaşamadıklarıdır. Çünkü kaynana oğlunu gelininden, gelini ise eşini annesinden kıskanır böylelikle geçinmenin zor olduğu bir süreç oluşuyor. Halbuki birbirlerini kıskanmadan birbirlerine güzellikle davranırlarsa aslında bir sorun olmaz. Sonuçta erkek ikisini de çok sever onlarda bunu düşünerek hareket etmeli.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kayın valide gelin ilişkilerinin hem dinen hemde toplumen iyi olması gerekir. ayrıca erkeğin hem annesine hem de eşine eşit bir şekilde davranmalı ikisini birbirinde kayırmamalıdır. eğer bunu yaparsa gelin ve kayınvalidenin soğuk savaş girmelerine neden olur.
+ Yorum Gönder