+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda Eşini sevmemek boşanma sebebi olabilir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülehasret
  Devamlı Üye

  Eşini sevmemek boşanma sebebi olabilir mi?
  Eşini sevmemek boşanma nedenimi  Dinimiz boşanmayı caiz görse de bu tür sebeplerden dolayı erkeğin eşini boşaması doğru değildir.

  Dinimiz evliliğe çok önem vermiştir. Yüce Mevla İçinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi Onun varlığının delillerindendir. Bunda düşünen insanlar için dersler vardır. (1) buyurmaktadır. Bu ayet evlilik ve aile hayatındaki hikmetlerin bir kısmını bizlere beyan etmektedir.

  Evliliği eşlerin birbirine verdiği sağlam bir teminat olarak niteleyen dinimiz erkeğe hanımıyla iyi geçinmesini emretmiştir. Peygamberimiz de müminlerin en seçkinlerinin hanımlarına karşı iyi davrananlar olduğunu (2) beyan etmiştir. Bunun yanında Peygamberimiz kadının da kocasına karşı saygılı olmasını öğütlemiştir.(3)

  Allahın en sevmediği helal olan boşanma (4) birbirleriyle geçinemeyen eşlerin en son başvuracakları bir çözüm şeklidir. Bunun müslüman bir toplumda sebepsiz ve anlamsız bir şekilde artması kaygı verici bir gerçektir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Eşini sevmeyen birisi öncelikle onu sevmeye çalışmalıdır ama bunu beceremiyorsa onunla evli kalmak zorunda değildir öncelikle eşini üzmeden ve kırmadan ona bunu anlatmalı ve onunda rızasını alarak boşanabilirler. Peygamber efendimiz de buna izin vermiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dinimizde eşini sevmediği için boşanmak uygun değildir. çünkü dinimiz evliliğe çok önem vermiştir. ancak evliyken eşinizi sevmediğiniz halde onu sevmek için uğraşıp daha sonra yine eşinizi sevemediyseniz o zaman bunu eşinize güzel bir dille anlattıktan sonra ayrılabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


bosanma geçinememek,  dinimizde bosanma sebepleri,  eşini sevmemek boşanma sebebi mi