+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda Dinimizde kadının üç talaktan birini alma hakkı var mıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Dinimizde kadının üç talaktan birini alma hakkı var mıdır?
  Dinimizde kadının talak alma hakkı var mı kısaca bilgi


  Kur’an’a göre talak erkeğin hakkı, iftida da kadının hakkıdır. Bu haklardan biri diğerine geçmez. Dolayısıyla kadına, nikah sırasında talak hakkı verilmiş, o da bu hakkı kullanarak kocasından ayrılmışsa yaptığı boşama geçersizdir.

  Kadının talak değil iftida hakkı vardır. Kadın kocası ile birlikte yaşamayacağına karar verirse durumu yetkililere bildirir, onlar da bunun yerinde olduğunu anlarlarsa kadına iftida hakkını verirler. Bu durumda kadın kocasından aldığı mehri iade ederek kocasından ayrılır.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Dinimizde kadına talak hakkı verilmemiştir kuranı kerim dede kadının talak etmesi günahtır talak hakkı erkeklere ait olan bir haktır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kuranda kadına talak hakkı verilmemiştir. evlenmeden önce kadına talak hakkı verilmişse o evlilik olmaz. dinene talak hakkı erkeğin iftida hakkı da kadına aittir. bu yüzden ne erkeğin hakkı kadına geçer nede kadının hakkı erkeğe geçer.
 4. Ziyaretçi
  selamün aleyküm,
  Arkadaşlar bu düşünceleriniz için hangi kaynağı gösteriyorsunuz.Dayanağınız nedir.
  Benim incelediğim kadarıyla kişi, boşanma yetkisini bizzat eşine verebilir, bu yetki vermeye “tefviz-i talak” hanımına da “mufavvaza” denir.
  Tefviz-i talak ise, İslam Hukukunda, ‘’Erkeğin sahip olduğu boşama hak ve yetkisini hanımına vererek, boşanmayı onun irade ve isteğine bırakması.’’
  şeklinde tarif edilmektedir.Bu vekaletten faklı bir tasarruf olup, bundan kocanın vazgeçme hakkı yoktur.
  Tefviz-i Talakın Çeşitleri:

  Tefviz, zamanla sınırlı olup olmamasına göre üç kısma ayrılır.

  1. Mutlak Tefviz: Bir talak ile sınırlı olmayan tefvizdir. Kocanın hanımına ‘’Sana kendini boşama yetkisini verdim.’’ (boşan) demesi gibi.

  2. Süreli Tefviz: Belirli bir süre için kocanın hanımına, boşanma hakkı vermesidir. ‘’Sana kendini boşama yetkisini sefere gittiğimde verdim.’’ demesi gibi.

  3. Genel Tefviz: Zaman açısından bir sınırlama yapmadan kocanın boşanma hakkını hanımına vermesidir. “Sana kendini dilediğin zaman boşama yetkisini verdim.” demesi gibi.

  Bir çok kaynakta ve sitede bu şekilde anlatılmış durumda.
  Bu konuda farklı düşünen okuduklarımı yanlış anlamadıysam Abdülaziz Bayındır hocam.

+ Yorum Gönder