+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda Kocasından boşanan kadın mehrini geri vermek zorunda mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kocasından boşanan kadın mehrini geri vermek zorunda mı?
  Kocasından boşanan kadın mehrini geri vermek zorunda mı?


  Evlilik öncesinde kadına mehir verilmesini isteyen Allah Teala evlilik esnasında da kadının her türlü ihtiyacını karşılama görevini erkeğe vermiştir. Bu, erkeğe ciddi manada maddi bir yük oluşturur. Eğer boşanma talebi erkekten gelirse erkek, mehir olarak verdiği şeylerden bir kuruşunu karısından geri alamaz. Bu, aşağıdaki ayetin hükmüdür:

  “Bir eşi bırakıp yerine bir başka eş almak isterseniz, bıraktığınıza yüklerle mal vermiş olsanız bile hiçbir şeyi geri almayın. İftira ederek ve apaçık günaha girerek mi alacaksınız?

  Nasıl alacaksınız ki biriniz diğerine kaynaşmış, üstelik o kadınlar sizden sağlam bir söz almışlardır.” (Nisa, 4/20-21)

  Fakat boşanma talebi kadından gelirse ve bunda erkeğin herhangi bir suçu, kabahati yoksa bu taktirde kadın, erkekten aldığı mehri geri vermek zorunda kalır.

  Eğer bu şart olmasaydı, bazı kadınlar iftidayı para kazanma yolu yaparlardı. Bir erkekle evlenir, mehri alır, sonra iftida ile ondan ayrılır, başka bir erkekler evlenir, ondan da mehir alırdı. Ama iftidada aldıklarını iade etme şartı bu yolu kapatmıştır.
 2. Fatma
  Administrator

  Mehir, nikah akdi sebebiyle erkeğin kadına ödediği veya ödemeyi taahhüt ettiği nikâh bedelidir. Mehrin en azı tarafların belirleyeceği bir miktardır. En çoğuna ise sınır konmamıştır. Bu mehir kadının hakkı olduktan sonra, henüz almadan da kocasına bağışlayabilir. Bağışlaması ise çok sevaptır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kocasından boşanan kadın mehrini vermek zorunda değildir. çünkü mehirde onunda hakkı vardır. ya mehrin tamamı yada mehrin yarısı kadına aittir. eğer nişanlı olup nişanı bozsalardı o zaman mehri erkekeğe geri vermek zorundadır.
+ Yorum Gönder