+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda Nazar değmemesi için çocuklara nazarlık veya boncuk takılması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Nazar değmemesi için çocuklara nazarlık veya boncuk takılması


  Nazar için yapılacak bir şey var mıdır kısa bilgi  Nazar için ne yapılmalı, Nazara karşı neler yapılmalı, Nazar değmesin diye neler yapılmalı, Nazara karşı neler yapılmalı, Nazar için ne okunmalı, Nazar için hangi dua okunmalı, Nazara karşı neler okunur,  Hz.Peygamber (s.a.v) bu şekilde söylerdi.
  Nazar değmemesi için çocuklara nazarlık veya boncuk takılması ise cahiliyet devri adetlerindendir. (Yani bâtıl adetlerdendir). Bu itibarla hiçbir faydası olmadığı gibi, dinen de câiz değildir.

  Rasulullah (s.a.v)’in nazar değmesine karşı, “Ayetü’l-Kürsi* ile İhlas ve Muavvizeteyn (yani Felak ve Nas) surelerini okuduğu ashabına da bunları okumalarını tavsiye ettiği nakledilmiştir.

  İnsan hoşuna giden birşeye bakarken nazarı değmemesi için “Maşallah, Lâ Kuvvete İllâ Billah” demelidir.

  “Büyük velilerden Hasan Basrî Hazretleri, nazara karşı Kalem suresinin 51 ve 52. ayetlerini okur ve nazardan etkilenen kimseye de okunmasını tavsiye ederdi.”

  Bu ayetlerle ilgili olarak “Esrar-ı Muhammediye” adlı eserde şöyle denilmiştir:
  “Bu ayet-i kerime nazarın def’i içindir. İster yazmak suretiyle taşınsın, ister o ayetin okunduğu okunmuş suyla yıkanılsın veya o ayetin okunduğu sudan içilsin hep aynıdır. Nazarın etkisinden korunmak için tavsiye edilmiştir.”
 2. Fatma
  Administrator

  Birçok kez çevremizde bazı insanların bizi etkilediğini ve kötü bir enerji yaydığını düşünürüz. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor: Göz değmesi gerçektir. Eğer kaderi geçen bir şey olsaydı, göz değmesi geçerdi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dinen nazar için yapılacak şeyler tabi ki vardır. bunlar dua etmek , allaha sığınmak ve kuranda nazar için okunacak ayetler vardır. bunlar dışında nazar için kesinlikle büyüden medet ummayın. çünkü konu her ne olursa olsun büyü yapmak günahtır.
+ Yorum Gönder