+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda Başlık Parası Neden Haramdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Başlık Parası Neden Haramdır?
  Başlık Parasının haram olmasının nedeni nedir

  Bir kızı evlendirmek ya da nikâhdan sonra teslim etmek için, onun anne-Babasından, ya da akrabasından birinin: "ağırlık", "başlık", "kaftanlık", "abilik", "dayılık" gibi adlarla para, ya da başka birşey alması, rüşvet türünden olduğu için haramdır: Bu aynı zamanda şerefli yaratılan bir insanı, meta' gibi parayla satmak anlamına da geldiğinden, çok çirkin bir şeydir. Bir babanın kızına, onu parayla satmasından daha büyük hakareti düşünülebilir mi?

  Işin garibi, Anadolumuzun birçok yöresinde bu uygulama vardır ve adına da açıktan açıga "satmak" tâbir olunur. Imam-Hatip Okulu'nun iki yılını okuduğum Yozgat'ta, sınıf arkadaşımın; "ablamı bu sene sattık" sözünü çok ilginç bulmuştum ve hâlâ unutamıyorum.

  Işin bir diğer kötü yönü daha vardır: Islâm'ı her fırsatta lekelemek isteyen egemen güçler, Anadolu'daki bu uygulamayı, ustaca ifadelerle Islâm'danmış gibi gösterir ve İslâm'dan çok kendilerine yakın olan bu cahillerin suçunu İslâm'a malederler. Bu uyguIamayı yapanlar, bir de buna sebep oldukları için sorumludurlar.

  Ancak dügün hazırlıkları ve işlerinin yürümesi için, anlaşma ile, hizmet bedeli olarak verilen şey başlık değildir, damat onu geri alamaz. Halbuki başlıkparası olarak verdiği eşya ve parayı geri almak hakkıdır. Peşin değil de, sonradan vereceğini söylemişse, hiç vermemek de hakkıdır. Vermezse hiçbir şey gerekmez.

  Başlıkparasını, yerinde anlatacağımız mihirle de karıştırmamak gerekir.
 2. Zeynep
  Görevli Bayan Üye

  Evlenmek isteyen gençlere yardım ediniz işlerini kolaylaştırınız buyrulur o halde siz neden bu kadar zorlaştırıyorsunuz anlamadım. Başlık parası isteyeceğinize o insanın ahlakını öğrenmeye bakın eğer gerçekten iyi bir insan ise zaten kızınızı muhtaç etmez kimse de aç kalmaz rızkı veren Allah'dır(CC).

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Eskiden bazı örf ve adetlerimize göre kadınlar evlenmeden önce eşlerinden aile belli bir para yani başlık parası alırdı. ancak allahın yarattığı o muhteşem varlık bir hayvan değil ki onu bir hayvan gibi satsınlar işte bu yüzden başlık parası haramdır.
+ Yorum Gönder