+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda Eşlerin anlaşamama sebebleri.. Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Eşlerin anlaşamama sebebleri..
  Eşlerin anlaşamama nedenleri nedir

  Manevi sorunlar,
  maddi sorunlar
  ve çevrenin etkisi.

  Allah insana öyle bir beyin vermiş ki, problemlerin bütününü çözebilir. Eşler arasında maddi durum sorun olmamalı. Durum ortada. Ne kazanıyorsak, onu yiyeceğiz. Bu dünyada pek çok fakir zevk içinde, huzurla yaşamıştır. Pek çok zengin de rahat bir nefes alamadan göçüp gitmiştir

  *Et getir, ekmek getir, baldan da haberin olsun. Et yok, ekmek yok, halden de haberin olsun.”

  Manevi sorunlar tesettür, ibadet veya cinsel hayat yönünden olabilir. Böyle problemleri yaşayanlar uzman kişilerin desteğini alabilir. Dindar ve ehil birine danışıp “Benim şu şu problemlerim var, ne yapabilirim, nasıl halledebilirim ? derse,Allah ’ın izniyle o kişinin söylediği ona şifa olur. Amma dinlerse.
  Evlilik , matematik hesabı gibi değildir. Şöyle davranırsak şöyle olur, böyle yaparsak böyle olur gibi teknik hesaplar evlilikte tutmaz. Kişi kendi çözümünü önce kendi bulmalıdır.
  İnsan yaprak gibi olmamalı. Yaprak , esen rüzgara tabidir. Evlendiğimde annem yanımdaydı. Şöyle düşündüm.

  Bu annemdir, bu da karımdır. Her ikisinin de hukukunu korumalıyım. Evliliği kötü yöne sürükleyen huylardan biri de laf taşımaktır. Laf taşımak cahillerin işidir. Düşüncesi kıt olanlar, ne yaptığını bilmeyenler, taşı nereye attığının farkında olmayanlar taşıdıkları lafla kafa kırarlar.

  Kavga, ailede yaşanabilecek en kötü durumdur. Evlilikte sorunlar varsa, eşler her şeyi bırakıp oturup düşünmeli; “Ben neyim, ne yapmam gerekiyor

  sorunlarına cevap aramalıdırlar

  Genç bir hanım bana, “Eşimle anlaşamıyorum.” dedi . Al eşini karşına ve eşine, “Kocacığım, biz mesut olmak için evlendik. Fakat anlaşamıyoruz. Nasıl hareket etmemi istersin ? Seni nasıl memnun edebilirim, onları söyle de yapayım. Mutluluğumuz için ben bir adım atmış olayım.” De, dedim.

  Kadın hemen itiraz etti;
  “Ben onun köle simiyim ? O benim istediğimi yapsın !” “Bu düşüncenden vazgeçebilir misin ? dedim. “Hayır” dedi.
  Yaşlandıkça insanların huyları kemikleşir. Değişmez, yeni bir şekle girmez. Ben böyleyim, diye inat eder. O inat, aileyi tarumar eder. Küçük anlaşmazlıklar ve gereksiz inatlar büyük dertlere sebep olur.

  İki şoför yarışa çıkıyor ve ikisi de kaza yapıyor. Yollar yarışmak için değil, gideceğimiz yere ulaşmak içindir. Evlilik üstünlük gösterme meydanı değildir. “Nasıl mutlu olunur ?” sorusuna cevap arama yeridir.

  Rahat olmanın, huzurlu olmanın en iyi yöntemi, eşinin iyi taraflarını görmektir. Bu şekilde denge sağlanır. Eşinin huyları yüzünden kendini heba eden, uçurumdan yuvarlanan insanlar tanıyorum. Adamın huzuru yok ne yapsın ! Şu kocaman dünyada bir yere sığamıyorlar. “Ben de sakin bir hayat istiyorum! diye teselli isteyen insanlar gelirdi bana. “Sabret “ derdim. Konfor yerinde. Gezmedikleri, görmedikleri yer kalmamış. Öyle bir noktaya gelmiş ki, mutluluğu başkalarıyla kuracağı ilişkilerde arayacak amma, insanlardan korkmuş.

  Kadın kocasının, koca da karısının her istediğini yerine getiremez. Asıl anlaşmazlık bundan çıkıyor. Gözlemlediğim kadarıyla evlilikte yapılan en büyük hata “anlayışsızlık” Kadın da erkek de, eşinde İslamiyet’in esaslarını görmek ister


  Evin reisi, İslamiyet olmalıdır ..
 2. Ziyaretçi

  bende tembellik başladı hiç bir şeydenmutlu olmuyorum eşimide bu yüzden kaybede bilirim galiba psikolojik rahatsızlığın başlengıçımıdır
 3. Ziyaretçi
  Biz esimle 20.seneyi bitirdik son bir senedir anlasamiyoruz birbirimize anca yarim saat tahammul eder olduk.nereye dogru gidiyoruz bilmiyorum ?
 4. Ziyaretçi
  Hocam Ben 9 yilik evliyim 2 olum var AMA esimle anlasamiyoruz Ben kedisini seviyorum o bosanmak istiyor Ben istemiyorum gonulsuz bir evlilik olmustu basta hata yaptim kusurlarimi yuzume vuruyor Allah rizasi icin bana yardimci olun

 5. Zarafet
  Üye
  bende tembellik başladı hiç bir şeydenmutlu olmuyorum eşimide bu yüzden kaybede bilirim galiba psikolojik rahatsızlığın başlengıçımıdır
  Eğer bir psikolojik rahatsızlıkolarak düşünüyorsanız, bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

 6. Zarafet
  Üye
  Biz esimle 20.seneyi bitirdik son bir senedir anlasamiyoruz birbirimize anca yarim saat tahammul eder olduk.nereye dogru gidiyoruz bilmiyorum ?
  İki insanın uzun bir zaman yaşayabilmesi için uyum içinde olması ve ortak noktaların olması gerekir. Siz 20 seneyi bitirmişsiniz. Bude demek oluyorki sizin bir çok ortak noktanız vardır. Bazen hayattımızda inişler çıkışlar oluyor. Önemli olan bu süreçte evliliğin devamı için, sabırlı olmak.

 7. Ziyaretçi
  Bende esimle 5senedir evliyim ama esim 3ay tek yanimda yatti sonralari hep ayri.cunku ailesiyle aram acildi ve bidahada kapanmadi esim benden okadarki sogumus daha duzelemiyoruz cok kincidir cok.neyapmaliyim? cok kotu bir evliligimiz var cok bide bir oglum var yemek yapma bana benimle ilgilenme konusma bosanmak istiyorum diyor ama ben istemiyorum.

 8. Ziyaretçi
  Slm benim ikinci tanıştığım eşimle imam nikahı var.biz telefon chatinde tanıştık. O Avusturya ben Berlin'de yaşarken 3 sene telefon ile birlikte konustuk. bu arada çoook kavga edip ayrildik.simdi işini evini bırakıp Berliner yerleşti. Ailelerde biliyor ve ayrildik.sorun eskiden sohbet ettiğim erkekleri başıma sürekli kalkması ve kiskanmasi. bende onun başına kalktım sunulan belirtmek isterim ben bu adamı sevmiyorum ama ondan iyisini bulamıyorum. Denedim yakışıklı genç. Onlarda evlilik istemiyor ve bana değer vermiyor. Bu eşim yaşça benden 13 yaş yasli. gönlüm isterdi ki genç ve yakışıklı olsun. bunada kabullendim. En azından bana aşık seviyor ve Yuvam olsun dedim.oda onu sevmediğimin farkında. Ayrılınca da çok üzüldüm. Kendimi Öksüz çocuk gibi hissediyorum.

 9. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bir evde karı koca anlaşamıyorsa bilin ki aralarındaki saygı ya sona ermiş yada azalmıştır. bunun dışında eğer evlenmeden önce önceki hayatları ile ilgili yalan söylemişlerse ve evlendikten sonra o yalanlar ortaya çıkmışsa işte o zaman bu yalanlar yüzünden sürekli olarak kavga ederler.

 10. Ziyaretçi
  hocam esimle anlasamiyoruz oysa onu asiri seviyorum esimin bázi is sikintilari var o yuzden olsa gerek bana karsi cok degisti siddete kadar yada bosanmaya kadar gidecegini dusunuyorum ama ben bunu istemiyorum anlasmak mutlu olmak istiyorum esim benim istemedigim haya ya ve ahlaka sahip evlendikten sonra fark ettim bunu bu yuzden sorunlarimiz ne yapmam lazim ne oluryardimci olun ona asiri ilgi gostermekten mursamaktan vazgecmek istyorum

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


anlaşamayan eşler ne yapmalı,  eşlerin anlaşamaması,  esiyle anlasamayan kadinlar,  evlilikte anlaşamama,  anlaşamayan eşler,  evlilikte anlaşamamak