+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Estağfirullah ın anlamı Estağfirullah kelimesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Estağfirullah ın anlamı Estağfirullah kelimesi

  Estağfirullah hakkında malumat

  Estağfirullah kelimesi tevbe hâlinin tercümesidir. Esasında estağfirullah, kelimeden ziyade, cümledir. Latin harflerine aktarıldığında kelime kalıbı gibi gözüktüğünden kelime zannederiz. Hâlbuki birazcık geniş manâsıyla estağfirullah cümlesini lisanımıza hatta lisan-ı hâlimize aktarmak ve ifade etmek istersek "Ey beni kul olarak yaratan, kendisine muhatap kabul eden Mabudum, Halikım (yaratıcım), kendisinden başka ilâh olmayan Hz. ! Lütfen, keremen bilerek bilmeyerek işlediğim günahlarımı, kulluğuna yakışmayacak hâllerimi, amellerimi mağfiret eyle, yaptığım işler Senin gadabını celb etse de, azabını hak etsem bile, Sen bu cezayı benden kaldır, beni affeyle!" demek isteriz. Çok çok muhtasar, hemencecik özetlenebilecek ifade şekli ile bile olsa insanın derûnî hâlinde kendisini gösterir.  Biri diğeri hakkında olumsuz bir cümle kurduğunda bunun öyle olmadığını ifade etmek için kullanıyoruz. Mesela birisi "rahatsız ettik" dediğinde cevabımız "Estağfirullah" oluyor. Burada söylemek istediğimiz aslında "Hayır öyle değil, rahatsız etmediniz"
  Ama estağfirullah'ın mânâsı tamamen zıttır. Öyle ki, biri "rahatsız ettik" der ve biz estagfirullah diye cevap verirsek bu "Evet rahatsız ettiniz, sizi bundan dolayı affetsin" olur.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Estağfirullah kendimizi yalnız ve aciz hissettiğimiz zamanlarda çok büyük bir terimdir.Estağfirullah Allah teala 'ya karşı yaptığımız günahlardan veya kötü hususlardan kendimiz rahatlatmak için çok güzel karşı dini terimdir.Estağfirullah Allah Teala'yı yaptığımız hatalardan dolayı bizi affedeceğini bilerek "Estağfirullah" deriz ve burda Allah'ın rahmetine sığınmış ve Tövbe ve İstiğfarda bulunmuş oluruz.
+ Yorum Gönder