+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Hac suresi hakkında bilgi, Hac suresi ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hac suresi hakkında bilgi, Hac suresi ile ilgili bilgi

  Hac suresi hakkında malumat

  Kur’ân-ı kerîmin yirmi ikinci sûresi.
  Hac sûresi Medîne’de nâzil oldu (indi). Yetmiş sekiz âyet-i kerîmedir. Sûrede, hac ibâdetinin ilk önce İbrâhim aleyhisselâm tarafından yapıldığından ve Peygamber efendimizle devâm ettirildiğinden bahsedildiği için Sûret-ül-Hac denilmiştir. Hac sûresi nde; îmân, tevhîd, Allahü teâlânın birliği akîdesi (inancı), kıyâmetin alâmetleri ve dehşeti, öldükten sonra dirilme, Allah yolunda cihâd, hac ve kurbandan bahsedilmektedir.

  Allahü teâlâ, Hac sûresinde meâlen buyuruyor ki:
  O günün (kıyâmet gününün) zelzelesi çok büyük şeydir. O gün kadınlar memedeki çocuklarını unuturlar. Hâmile hâtunlar çocuklarını düşürürler. İnsanlar sarhoş olmuşlar sanılır. Onlar sarhoş değildir. Fakat, Allahü teâlânın azâbı çok şiddetlidir. (Âyet: 1)
  Kim Hac sûresini okursa, hac yapanın hac sevâbı, ömre yapanın ömre sevâbı, gelmiş ve gelecek hac ve ömre yapanların sevâbı kadar sevâb verilir. (Hadîs-i şerîf-Kâdı Beydâvî Tefsîri)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Hac suresi hicretten sonra nazil olmuştur,Kuran-ı Kerim'in yirmi ikinci suresidir.Hac suresi yetmiş sekiz ayet-i kerimeden oluşur.Hac suresinde Hac ibadetinin ilk önce İbrahim alehisselam tarafından yapıldığından ve Peygamber efendimiz dönemine kadar devam ettiği ve bu konudan bahsettiği için bu adı almıştır.
+ Yorum Gönder