+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Ebabil kuşları hakkında bilgi, Ebabil kuşları ile ilgili bilgi, Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ebabil kuşları hakkında bilgi, Ebabil kuşları ile ilgili bilgi,
  Ebâbîl Kuşlarıyle alakalı bilgi

  Kâbe’yi yıkmaya gelen Yemen vâlisi Ebrehe’yi ve ordusunu Allahü teâlânın izni ve emriyle perişân eden kuşlar (kırlangıçlar). (Bkz. Eshâb-ı Fil)

  Allahü teâlâ âyet-i kerîmede meâlen buyurdu ki:
  Üzerlerine Ebâbîl kuşlarını gönderdik. O kuşların her biri onların üzerine çamurdan yapılmış ve ateşte pişirilmiş taş atarlardı. (Fil sûresi: 3-4)

  Ebrehe Mekke’ye yaklaştığında, Allahü teâlâ Eshâb-ı fil (Ebrehe ve ordusunun) üzerine denizden Ebâbîl kuşlarını gönderdi. Her bir kuşta, biri gagasında, ikisi ayaklarında olmak üzere üç taş bulunuyordu. Nohut ve mercimek tânesi kadar olan bu taşlar k ime isâbet etse, helâk oluyordu. (İbn-i Hişâm)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Ebabil kuşları Beytullah'ı yıkmak isteyen Yemen Valisi Ebrehe ve ordusu ve yanında getirdiği 19 fil ile birlikte Kabe'yi yıkmak isteyince Allah(c.c.)buna elbette izin vermeyerek onlara bölük bölük kuşlar gönderdi.Bu kuşlar ayaklarına ve gagalarına aldıkları küçük taşları üzerlerine atmaya başlayınca bu taşlar birer kaya gibi orduyu dağıttılar.
+ Yorum Gönder


ebabil kuşları ile ilgili bilgiler