+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Araf eshabı hakkında bilgi, Araf eshabı ile ilgili bilgi, Araf eshabı anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Araf eshabı hakkında bilgi, Araf eshabı ile ilgili bilgi, Araf eshabı anlamı
  Ashabu-l Araf Hakkında Bilgi

  Ahirette, Cennet’le Cehennem arasındaki sahada bekleyen kimseler. Bunların iyilikleri kötülüklerine eşit gelmiştir. Ne Cehennem’e gitmişler ne de Cennet’i hak edebilmişlerdir. İkisinin arasında kalmışlar, Allah’ın rahmetini beklemektedirler. Cennet ehlini simalarından, Cehennem ehlini de yüzlerindeki kasvet ve karanlıktan tanıyorlar.

  Cennet ehlinin yüzlerinin beyazlığı, neşe saçan çehreleri ve çehrelerindeki ilâhî nuru görünce onlara selâm verirler. Yaşayışlarına imrenerek birlikte olmayı arzu ederler.

  Bir ara gözleri istemeyerek de olsa Cehennemliklere ilişir, amellerinin kendilerini oraya sürüklemesinden korkarak Allah’a sığınırlar. Sonra yüzlerinden günahkârların büyükleri olduklarını sandıkları kişilere: “… Topluluğunuz ve büyüklük taslamanız size fayda vermedi” derler. “İşte siz şimdi Cehennem’desiniz.”

  Sonra bunlara, dünyada iken müminler hakkında düşündüklerini ve söylediklerini hatırlatırlar. Çünkü büyüklük taslayanlar hakim bir edâ ile, müminlerin doğru yolda olmadıklarını, ilâhî rahmete eremeyeceklerini söylerlerdi. A’râf ashabı Cehennemdekilere şöyle seslenir:

  “-Kendilerini Allah’ın rahmetine erdiremeyeceğine yemin ettikleriniz bunlar mıydı?” “Nerede olduklarını şimdi gözlerinizle görün. Kendilerine söylenenleri kulaklarınızla duyun:

  “-Cennet’e girin, size korku yoktur, siz mahzun da olmayacaksınız. ” (Ayrıca bk. A’râf).

  Şamil İA
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Ashabul Araf türü insanlar yaptıkları iyi ve kötü işleri eşit gelmiş ve burada bekleyenlere Ashabul Araf denilmiştir.Bunlar ne cennet'i nede cehennemi tadacaklar öylece Allah'ın rahmetini beklerler.Cennet ehlini yani cennet'i hak etmiş insanları simalarından,cehennem ehlinide yani cehennemi hak etmiş insanları yüzlerindeki kasvet ve karanlıktan tanırlar.
+ Yorum Gönder