+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Halife, Halife ne demek, Halife hakkında bilgi, Halife ile ilgili bilgi, Halife anlam Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Halife, Halife ne demek, Halife hakkında bilgi, Halife ile ilgili bilgi, Halife anlam
  Halifeyle alakalı bilgi


  Birinin yerine geçen.
  1. Resûlullah efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) vekîlî ve yeryüzündeki bütün müslümanların reîsi (başı).
  Allahü teâlâdan istedim ki, benden sonraAli halîfe olsun. Melekler dedi ki: “Yâ Muhammed! Allahü teâlânın dilediği olur. Senden sonra halîfe, Ebû Bekr-i Sıddîk’tır. (Hadîs-i şerîf-Gunyet-üt-Tâlibîn)
  Peygamber efendimiz, hazret-i Muâviye’ye; ” Halîfe olduğun zaman, yumuşak ol veya güzel idâre et!” buyurdu. (Hadîs-i şerîf-İzâlet-ül-Hafâ)

  Peygamberlerin sonuncusu olan Muhammed Mustafâ’dan sonra müslümanların halîfesi, müslümanların reîsi Ebû Bekr-i Sıddîk’tır. Ondan sonra halîfe, Ömer-ül-Fârûk’tur. Ondan sonra Osmân-ı Zinnûreyn, ondan sonra Ali bin Ebî Tâlib’dir (radıyallahü anhüm). B u dördünün üstünlük sıraları, halîfelik sıraları gibidir. (Bkz. Hilâfet) (Ömer Nesefî)

  2. Bir tasavvuf büyüğünün yetiştirip, hayâtında veya vefâtından sonra insanları terbiye etmek ve talebe yetiştirmekle vazîfelendirdiği talebesi.
  İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin halîfelerinden Muhammed Ma’sûm hazretleri şöyle buyurdu:
  “Dünyâ hayâtı gâyet kısadır. Ebedî saâdete kavuşmak, dünyâ hayâtına bağlıdır. Saâdetli kimse; bu kısa dünyâ hayâtındaki fırsatı ganîmet bilip, âhirette kurtuluşa sebep olacak işleri yapan ve âhiret azığını hazırlayandır.” (Mektûbât-ı Ma’sûmiyye)

  Halifei adile :
  Halîfe olacağı, âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîfin işâreti ile anlaşılan halîfe. Hazret-i Ebû Bekr’in halîfeliği böyledir.

  Halifei cabire :
  Halîfeliği kuvvet zoru ile ele geçiren.

  Halifei raşide :
  İnsanlara, İslâm dînini anlatma vazîfesini Peygamber efendimiz gibi yapan ve âyet-i kerîmelerde veya hadîs-i şerîflerde halîfe olacağı işâret olunan halîfe. Buna, Halîfe-i âdile de denir. (Bkz. Hulefâ-i Râşidîn)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Halife Peygamber Efendimiz'in yeryüzündeki vekil ve bütün müslümanların başı yani lideri anlamındadır.halifeliğe Peygamber Efendimiz ilk olarak yerine Hz.Ali'nin gelmesini istemiştir."melekler Allah(c.c.) ne isterse o olur senden sonra yerine Hz.Ebu Bekir gelmesini istemiştir.Hz.Ebu Bekir Dönemi başlamıştır hz.Ebu Bekir Peygamber Efendimiz(s.a.s) vefat edince yerine Hz.Ebu Bekir gelmiş ve insanlar islamı kabul etmiş olan müslümanlar dinden dönmüş yalancı peygamberler ortaya çıkmıştır.Hz.Ebu Bekir bu isyanları ve yalancı peygamberleri başarıyla ortadan kaldırmış ve dinden dönen müslümanları yine islamı kabul ettiler, fetih haraketleri yapmıştır.
+ Yorum Gönder