+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda NefhatülFer ne demek, NefhatülFer hakkında bilgi, NefhatülFer ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  NefhatülFer ne demek, NefhatülFer hakkında bilgi, NefhatülFer ile ilgili bilgi


  NefhatülFer nedir


  NefhatülFer:İsrâfil aleyhisselâmın, kıyâmetin kopacağına yakın, nasıl olduğu bizce bilinmeyen sûr’a birinci defâ üflemesi.
  Zamânın sonuna ulaştığı ve yeryüzünde kötülük yapılarak, her yerin, herkesin kötü olduğu vakit, Allahü teâlâ, İsrâfil aleyhisselâma; “Ey İsrâfil! Sûr’a üfle!” buyurur. İsrâfil aleyhisselâm, sûr’a üfler. Bu nefhat-ül-fer’de yeryüzüne zelzele, sarsıntı düşer. Anneler, çocuklarına süt veremez olur. İnsanlar, sarhoş gibi olurlar. Kıyâmetin heybetinden ve Allahü teâlânın azâbının şiddetinden böyle olurlar. Nitekim Allahü teâlâ bu hâlden haber veriyor: “Ey insanlar! Rabbinizden korkun! Şüphe yok ki, o kıyâmet sarsıntısı çok büyük bir şeydir. Onu göreceğiniz gün her emzikli kadın emzirdiğinden geçer ve her yüklü kadın çocuğunu doğurur. İnsanları da hep sarhoş görürsün. Hâlbuki sarhoş değildirler. Fakat Allah’ın azâbı çok şiddetlidir.” (Hac sûresi: 1,2) (Muhammed Rebhâmî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  İsrafil(a.s.) sür'a birinci kez üflediğinde emzikli kadın çoçuğunu emzirmez,insanlar sarhoş gibi davranır ama sarhoş değillerdir onlara indirilen azaplardandır.Allah(c.c.) İsrafil(a.s.)'a "Sür'ayı üfle"diye emreder buda Nefhatül-fer'de yeryüzünde sarsıntı düşer.
+ Yorum Gönder