+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Nefsi Mutmainne ne demek, Nefsi Mutmainne hakkında bilgi, Nefsi Mutmainne Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nefsi Mutmainne ne demek, Nefsi Mutmainne hakkında bilgi, Nefsi Mutmainne
  Nefsi Mutmainne nedir

  Nefsi Mutmainne:Îmân etmiş nefs. Allahü teâlâyı anmakla huzûra eren, İslâmiyet’in emirlerini yapmak kendisine zor, ağır gelmeyen nefs.
  Allahü teâlâ Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyuruyor ki:
  Ey mutmainne olan nefs! Râzı olmuş ve râzı olunmuş olarak Rabbine dön. Seçilmiş kullarım arasına karış ve Cennet’ime gir. (Fecr sûresi: 27-30)
  Allah’ım! Sana kavuşmaya îmân eden, kazâna râzı olan ve verdiğine kanâat getiren nefs-i mutmainne isterim. (Hadîs-i şerîf-Nesâih-ül-İbâd)
  Nefs-i mutmainneye kavuşmuş olan insan sabırlıdır. Yumuşak ve güleryüzlüdür. Ayıbları örter ve kusurları affeder. Allahü teâlâya tam teslim olmuştur. Çok ibâdet yapar. Cömerttir. İslâm dîninin emirlerinden bir karış ayrılmaz. (Erzurumlu İbrâhim Hakkı)
  Bir insan vilâyete kavuşup velî olunca nefs-i emmâresi nefs-i mutmainne olmuş, küfürden, inkârdan kurtulup, Rabbinden râzı olmuştur. Rabbi de ondan râzıdır. Yaratılışında bulunan kötülük, azgınlık yok olmuştur. (İmâm-ı Rabbânî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Nefsi Mutmainne iman etmekle huzura ermiş nefis anlamındadır.İslamiyet'in emir ve yasaklarını zor,ağır ve yavaş davranmayan nefis anlamında kullanılmıştır.
+ Yorum Gönder