+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Vedâ haccı ne demek, Vedâ haccı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Vedâ haccı ne demek, Vedâ haccı hakkında bilgi
  Veda haccına ne denir

  Hicretin onuncu senesinde Peygamber efendimizin sallallahü aleyhi ve sellem yüz bin kişiden fazla sahâbinin katılmasıyla yaptığı son haccı.
  Peygamber efendimiz Vedâ haccında Arafât vâdisinin ortasında öğleden sonra, Kusvâ adındaki devesinin üstünde Vedâ hutbesini okuyup Eshâb-ı kirâm ile vedâlaştı. Mekke'de on gün kalıp vedâ haccını tamamladı ve vedâ tavâfı yaparak Medîne'ye döndü. Vedâ haccından sonra Eshâb-ı kirâm geldikleri yerlere gidip Resûlullah'ın bildirdiği ve emrettiği şeyleri oralarda anlattılar. (İbn-i Hişâm)
  Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem Vedâ haccında, Vedâ hutbesini okuduğu gün, Mâide sûresinin "Bugün dîninizi sizin için ikmâl eyledim. Üzerinize olan nîmetimi tamamladım ve size din olarak İslâmiyet'i vermekle râzı oldum" meâlindeki üçüncü âyet-i kerîmesi nâzil oldu. Peygamber efendimiz bu âyeti, Eshâb-ı kirâma okuyunca, hazret-i Ebû Bekr ağlamaya başladı. Eshâb-ı kirâm ağlamasının sebebini sorunca; "Bu âyet-i kerîme, Resûlullah'ın vefâtının yakın olduğuna delâlet ediyor. Onun için ağlıyorum" buyurdu. (Altıparmak, Halebî, İbn-i Hişâm)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Veda haccı hicretin 10.senesinde Peygamber efendimiz Arafat vadisinin ortasında Kusva adındaki devesinin üstünde Veda hutbesini okumuş ve Eshab-ı Kiram ile vedalaşmıştır.Mekkede on gün kalıp veda haccını ve Veda tavaf'ını tamamladı ve Medine dönmüştür.
+ Yorum Gönder