+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Şahik-ul Cebel Ne Demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Şahik-ul Cebel Ne Demek

  Şahik-ul Cebel

  Dağda, çölde veya baskı ve zulüm rejimleri altında yaşayıp da peygamberleri ve onların getirdikleri dinleri işitmemiş kimseler.
  Şâhik-ul-cebel olanların peygamberliğe ve peygamberlerin gönderilmiş olmasına inanmaları mümkün değildir. Bunlara peygamber gelmemiş gibidir. Bunlar mâzur görüldü. Peygambere inanmaları emr olunmadı. Şâhik-ul-cebel olanlar için Kur'ân-ı kerîmde İsrâ sûresinin on beşinci âyetinde; "Peygamber göndermeden önce azâb yapmayacağız" buyruldu. Bunlar hayvanlar gibi hesâbdan sonra ölecekler, Cehennem azâbı ve Cennet nîmeti görmeden ebedî olarak yok edileceklerdir. Kâfirlerin bâliğ olmayan (ergenlik çağın a ulaşmamış) çocukları için de durum böyledir. (İmâm-ı Rabbânî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Şahik-ul Cebel dağda,çölde ıssız bir yerde zulüm,baskı veya rejim altında yaşamaları ve Peygamberlerin getirdiği dini işitmemiş kimselere Şahik-ul Cebel denmiştir.onlar kendilerine Peygamber gelmemiş gibi yaşayıp ölürler ve hayvana yapılan hesabınıda onlara işlerler yani ne azap nede mükafat vardır onlar maruz kabul edilmişlerdir yaşamak,ölmek ve sonsuzadek yok olmak anlamındadır.Aynı şekilde İslam dininden başka dine mensup olan kişilerin çoçukları küçük yaşta ölürlerse bunlarada aynı muamele işleneceği bildirilmiştir.
+ Yorum Gönder