+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Şehvet Hakkında Bilgi, Şehvet Ne Demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Şehvet Hakkında Bilgi, Şehvet Ne Demek
  ŞEHVET in manası nedir

  Nefsin arzu ve istekleri.
  Cehennem şehvet perdesiyle kuşatılmıştır. Oraya şehvetler yapılmakla girilir. Cennet de nefsin hoşlanmadığı ibâdetlerle kuşatılmıştır; buraya da ibâdet meşakkatleriyle girilir. (Hadîs-i şerîf-Buhârî)
  Şehvet üç çeşittir: Yeme arzusu, konuşma arzusu, bakma ve görme arzusu. Yemek yeme hâlini, yüce Allah'a îtimâd ve tevekkül ile, dilini doğru söz söylemekle ve gözünü ibretle bakmak sûretiyle muhâfaza et. (Hâtem-i Esam)
  Şehvet, şeytanın yularıdır. Bu yuları şeytana kaptıran ona kul olur. (Ebû Bekr Kettânî)
  İslâmiyet, şehvetin ve gadabın, kızmanın yok edilmesini değil, her ikisine hâkim olup, dîne uygun kullanılmalarını emretmektedir. (Şerefüddîn Ahmed Münîrî)
  Gençlik çağı, nefsin kaynadığı, şehvetlerin oynadığı, insan ve cin şeytanlarının saldırdığı bir zamandır. Böyle bir çağda yapılan az bir amele pekçok sevap verilir. (Ahmed Fârûkî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Şehvet bir insanın kendi nefsine uyup güzel olan şeylerden uzaklaşmasıdır.cehennem Şehvet perdesiyle kuşatılmıştır.Şehvet 3 çeşit farklılıkları vardır.bunlar yemek arzusu,konuşma arzusu,bakma ve görme arzusudur.Şehvet insanı cennetten alıkoyar ve tüm güzellikleri ortadan kaldırır.
+ Yorum Gönder